Kun myy palstan alueelta jolle on tieoikeus toisen maan läpi niin siirtyykö tieoikeus automaattisesti uudelle palstalle?
Osuus yhteisiin kalavesiin siirtyy myös uudelle jos niin halutaan.
Tieoikeus siirtynee myös ilman uutta tietoimistusta, mutta onko jollain varmenpaa tietoa asiasta?
Osuus yhteisiin kalavesiin siirtyy myös uudelle jos niin halutaan.
Tieoikeus siirtynee myös ilman uutta tietoimistusta, mutta onko jollain varmenpaa tietoa asiasta?
Vastaukset 9
Vanhimmat
ei siirry, se syntyy toimituksessa.
ja pidetäänkö muka jokaisen palstanmyynnin jälkeen tietoimitus-tuskin?
siirtyy, jos niin sovitaan. Itse asiassa ei se oikeus siirry, vaan lohkotila saa kalastusoikeuden, jos niin sovitaan, ja jos tilalla, josta lohkominen suoritetaan, on kalastusoikeus tai oikeus kylän tai jakokunnan yhteisiin.
Tietoimitus pidetään, jos ollaan uutta tieoikeutta perustamassa.
Lohkotilalle voidaan tieoikeus perustaa vanhan tieoikeuden mukaisesti, jolloin mitään sen kummempaa ei tarvitse toimitella, tai sitten se voidaan perustaa jonnekin muualle. Tieoikeus voidaan perustaa vaikkapa aivan sivullisen tilan alueelle, jos se on tarkoituksenmukaista.
en vielä saanut. Kun myyjällä on tieoikeus palstalle josta myy osan ja antaa kaupassa tieoikeuden ostajalle niin
1. myyjä voi varmasti antaa tieoikeuden omalle maalleen ostajalle mutta kun
2. myyjällä on tie- ja ja tieoikeus palstalle kolmannen osapuolen maiden läpi, niin sitooko anettu tieoikeus ostajalle myös tätä kolmatta osapuolta??
Oliko liian vaikea kysymys, tai vaikeasti kysytty?
Käsittääkseni maapaloja myydään jatkuvasti ja niille annetaan tieoikeus kaupassa. Eikä tietoimituksia pidetä jokaisen kaupan jälkeen, kyllä ne käsittääkseni saa oikeuden vanhaan jo olemassa olevaan tiehen automaattisesti. Tietenkin jos ovat jo valmiin tien vieressä ja tiekunta on jo perustettu.
valtiolta. Tontti oli yksityismaiden sisällä. Valtiolla oli tieoikeus yksityismaiden kautta. Kun ostin tontin itselleni, tieoikeus on nyt minulla ilman mitään erillisiä toimituksia.
Eli täsätä voisi päätellä että kyllä siirtyy.
tuo kertomasi on hyvin selvästi noin mutta ajatellaanpa että myyt puolet palstastasi eteenpäin, miten silloin tieoikeus? Tuleehan kulkijota tuplasti enemmän noiden ulkopuolisten maiden läpi.
Eli voitko myydä itsellesi saamaasi saamaasi tieoikeutta eteenpäin?
et voi erikseen myydä vaan se siirtyy automaattisesti ja se mainitaan kauppakirjassa. Jos nyt tarkoitat sitä kulkuoikeutta mitä sinullakin on jonkun ulkopuolisen maitten läpi. Ei siis kysymys sinun omsta tontistasi vaan jonkun muun, jonka maiden kautta itse kuljet,niinhän.
Se siirtyy samalla ja tietoimituksissa se sitten huomioidaan jos kysymyksessä on yksityistie.
Ostetun määräalan lohkomistilaisuudessa,(määräalasta tulee virallisesti kiinteistö), suoritetaan samalla tietoimitus. Maanmittauslaitoksen insinööri kutsuu osalliset paikalle. Jokaiseen viralliseen kiinteistöön kuuluu tie. Tie varaus 6m leveä. Näin meillä tehtiin.
Elikkäs. Kun olet ostanut maapalasen. Lohkomisessa käsitellään kulkemiset kaikille toimituksen kohteena oleville kiinteistöille. Jokaiselle kiinteistölle on järjestettävä mahdollisuus kulkea. Ja jos se ei ole ennen lohkomista selvillä mistä kuljetaan, niin aivan taatusti sen lohkomisen jälkeen kyllä on. Jos emäkiinteistöllä (kiinteistö josta lohkokiinteistö erotetaan) on ennestään vanha rasitetieoikeus toimituksen ulkopuolisten kiinteistöjen alueella, tulee myös lohkokiinteistölle antaa oikeus kulkea samaa oikeutta pitkin. Tällöin rasitetuille kiinteistöille laitetaan myös kutsu toimituskokoukseen, jotta heillä on mahdollisuus sanoa mielipiteensä. Mutta käytännössä, joka kiinteistölle tulee lainmukaan järjestää kulku ja me maanmittarit pidetään kyllä huoli siitä että näin tulee olemaan. Tarvittaessa lohkomistoimituksessa ositellaan myös kunnossapitovelvollisuudet ja korvausasiat. Vaikkakin korvauksia harvemmin määrätään ennestään olevasta tiestä maksettavaksi. Riippuu taas tapauksesta.
Jossain vaiheessa jos tienkäyttäjämäärä kasvaa suuresti, niin kehotamme hakemaan tietoimitusta, jossa jokaisen kiinteistön osuus tiehen erotellaan. Tällöin lasketaan osuusluvut painokertoimien avulla ja ositellaan kunnossapitovelvollisuus.