silmistä...

isän-tytär

Niin, kun silmissähän on ne mustat pallot pupilit (en tiedä miten kirjoitetaan) niin mulla ne on aina tosi isot niin isot että juuri ja juuri näkee minkäväriset silmät minulla on. Se on aika epämiellyttävää kun galleriassakin aina haukutaan hullun katseeks... mitä mä voin tehdä asialle? miten nää pupilit sais pienemmiksi? Ne tosiaan näyttää samalta kuin isälläni jolla on skitsofrenia.. :/ Ja multa on näkötarkistettu kuukausi sitten ja se oli hyvä joten ei johdu huonosta näöstä, niin mistä sitten?

6

754

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ..Girl..

      Hmm.. Mielestäni pupillit mukautuvat valon määrän mukaan. Mitä pimeämpää, sitä isommat pupillit. Tai sitten juuri toiste päin, mutta jos ne on jatkuvasti noin, niin sitten en tiedä. Voisithan käydä silmälääkärillä, tai kouluterveyden hoitajalla ja kysyä onko silmissä jotain ns. "vikaa". Ja voihan se olla jotain periytyvää, joillakinhan on isänsä silmät tai isänsä nenä.. tai äidin silmät jne. jne. Jokaisen silmät on sellaiset kuin on ja tärkeintä on että näet niillä silmillä!

      • isän-tytär

        Mutta isäni skitsofrenian takia mun tutut kiusaa mua siitä... Että mulla on isän silmät ja varmaan myös yhtä sairas mieli.. :( tyhmää kiusata tommosesta, ei mielisairaalassa oleva ihminen oo leikinasia... mut joo kiitti vastauksesta.


      • poikaakiop
        isän-tytär kirjoitti:

        Mutta isäni skitsofrenian takia mun tutut kiusaa mua siitä... Että mulla on isän silmät ja varmaan myös yhtä sairas mieli.. :( tyhmää kiusata tommosesta, ei mielisairaalassa oleva ihminen oo leikinasia... mut joo kiitti vastauksesta.

        on mussakin isäni piirteitä, mut ei se tee musta isää. mä oon mä ja isä on isä. varmasti joitain äitini piirteitä on myös.

        sä oot sä ja isäsi on isäsi. ;)


    • jotakinn

      mielenterveys ongelmia.. sillon pupillit menee semmoseks valaistuksesta huolimatta. mee psykiatrille ennemmin kuin silmälekuriin!

      • F Aal Ku

        Se ei tarkoita sitä että on mielenterveysongelma.
        Sillä kaverillani on toinen silmä 'normaali' ja toinen koko ajan sellanen iso.
        Ja hänet on todettu 100% terveeksi mielenterveydessä.


    • Xyz_

      Olet saanut näköjään vastauksia, joista toivon, että voit olla välittämättä niistä. Tuolla isäsi sairaudella ja pupillien koolla ei ole kyllä pätkänkään vertaa yhteyttä toisiinsa. Olen pahoillani siitä, että sua kiusataan isäsi sairauden vuoksi, Kunpa nuo kiusaajat tietäisivät, kuinka vaikea ja kuluttava kyseinen sairaus todella on. Sinä varmaan sen tiedät, kun olet vierestä seurannut. Koeta kestää.
      Pupillien suuruus on jossain määrin yksilöllistä. Jollei siitä koidu sulle mitään haittaa (häikäisyn tunne, silmien väsyminen tms) ei mielestäni ole syytä mihinkään toimenpiteisiin. Jos nyt haluaa hienostella, niin onhan värillisä piilareita ja silmiä voi ehostaa niin että niiden ulkonäkö tulee 'sopivammaksi', mutta minä en ole oikea henkilö niistä sulle neuvomaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      71
      3105
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      92
      2875
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      51
      2115
    4. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1575
    5. Oot ilkee paha noita

      Paha babushka Luulitko etten tienny
      Ikävä
      15
      1349
    6. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      5
      1338
    7. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1301
    8. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      13
      1273
    9. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      18
      1270
    10. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      24
      1232
    Aihe