Kota Kinabalun

Wilson

Onko kenelläkään tietoa Kota Kinabalun kaupungista? Minkä hintaista siellä on majoitus ja onko sieltä helppo tehdä retkiä viidakkoon siinä lähettyvillä tai kauemmaksi? Ja jos vielä retkien hinnoista ja tasosta olis tietoa sekin olisi tarpeen! Kaikki tieto Kota Kinabalusta ja sen lähi alueista on on tarpeen!

3

661

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Matkaaja_

      Olin tässä hotellissa yötä tammikuussa 2005. Hinta oli 148 MYR / yö. Erittäin siisti hotelli.

      http://www.hoteltangdynasty.com/tdhhotel/default.asp

      Mä vuokrasin auton KK:sta ja ajelin Mt. Kinabalun juurelle, kuumille lähteille ja Tip of Borneossa. KK:ssa oli matkatoimistoja, jotka tekivät opastettuja retkiä.

    • Mää luulisin että parhaiten pääset alkuun laavailemalla tätä sivustoa:
      http://www.sabahtravelguide.com/welcome.asp
      Sieltä löytyy aika paljon tarjontaa ja hintoja.
      Matkatoimistot ja hotellit järjestää matkoja, AirAsia ja FAX lennättää nopeasti ja edullisesti. Lähinnä on kymysys mitä matkalainen toivoo.
      Kaupunki on kai aika tavallinen parinsadantuhannen asukkaan Aasialaiskaupunki. Lähialueista tietty TAR-MarineParkissa nättiin vierähtää päivä pari. Paatit lähtee Jesselton Pointista.
      Satamaalue muutenkin toreineen ihan hauska. Syömäpaikan vaan löytää halvemmalla jostain muualta.
      Toinen kiva lähialueen keikka on koskenlasku Padas-joella. Se musta kandee tehdä ehdottomasti niin että saa ookata North Borneo Railwaysin kyydissä Beufortista ylös.
      Viidakkoja löytyy vähän sieltäsuntäältä Sabahia. Yks ihan kiva vois olla muutaman päivän keikka siten et ensin lentäis Sandakaniin ja sieltä jokiveneellä Sukauhun tai ylemmäs. Näkis ihan oikeeta sademetsää. Ja muitakin vaihtoehtoja on.
      Ota yhteyttä johonkin paikkakunnan matkanjärjestäjään ja kerro toiveistas niin etenee ehkä parhaiten.

      Terkut: Pera

      • Wilson

        Kiitoksia vastauksista!! Näistä on paljon apua kun rupean matkaani suunnittelemaan ja varmaan Aasian reissullani siellä poikkean!

        Kaikki muutkin tiedot tuota aluetta koskien on tarpeen ja olen kiinnostunut jos vaan joku viitsii kertoa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      34
      9188
    2. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      27
      3666
    3. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      43
      2214
    4. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      104
      2041
    5. Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan

      Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on
      Maailman menoa
      17
      1870
    6. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      12
      1465
    7. Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää

      Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.
      Maailman menoa
      24
      1298
    8. Kuinka kauan vielä

      jaksetaan vastustaa toisiamme?
      Ikävä
      71
      1187
    9. Esko ja Martina viettävät joulua

      Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen
      Kotimaiset julkkisjuorut
      168
      876
    10. Missä palaa?

      K-Market sauhuaa missä päin Poria?
      Pori
      67
      815
    Aihe