Olemme aloittamassa keittiöremonttia, jossa tarkoituksena on asentaa kaikki uudet kalusteet ja keittiökoneet. Olemme epävarmoja siitä tarvitseeko remontissa olla virallinen sähkö- ja putkimies vastuukysymyksen takia, vaikka käyttämämme remonttimies osaa kyllä itse hommat tehdä? Kyse on uunin uudelleenasentamisesta, sekä tiskikoneen asentamisesta. Lisäksi keittiön hana vaihdetaan. Kiitos vastauksestasi!
Sähkö & putkimies??
p. ena
2732
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kodinkoneiden joidenka asennus tapahtuu kiinteästi, tarvitsee lain mukaan koulutuksen omaavan sähköasentajan tai riittävän koulutuksen omaavan henkilön.
Kyse on kuitenkin suur- jännitteestä joten kannattaa kysyä ko. Remonttimieheltä osaako hän varmasti hommansa kuitenkin kysyen epäluulottomasti ;)
Periaatteessa pitää olla.Mutta sama se käytännössä on kuka ne tekee jos ne on oikein tehty. Vaikea sitä on kiinni jäädä tai seurauksista kärsiä jos asennuksissa ei ole moitittavaa.
Tosin lainlaatija on katsonut,että kyseiset työt olisivat niin erityistä osaamista vaativaa,että ammatillinen pätevyys on asetettu ehdoksi niiden tekemiseen.