hp tulostaa sinisiä kuvia

Kerran ennenkin tulostin teki samaa. Tulostaa kuvat niin, että ovat liian sinisiä (magneta puuttuu). Silloin vika oli patruunoissa. Olisikohan tälläkin kertaa? Hassun tästä tekee se, että tavalliselle paperille tulostetuissa kuvissa värit on kunnossa.

hp photosmart 7660 vm. -04
1189
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

kerran se tavalliselle paperille tulostaa oikein. Koitapa päivittää ajurit josko sitten korjaantuisi.

Vikahan voi periaatteessa olla kolmessa kohtaa:
1. ajurit
2. tulostuspäät (tietty väri voi olla loppu, tulostuspää tai mustesäiliö on viallinen tms.)
3. laitteen sisäinen ohjausyksikkö hajalla
4. tulostuspään ja tulostuspään kuljettimen välinen kontakti/yhteys poikki.

Ne kontaktit tulostuspään ja kuljettimen välillä ovat ÄÄRIMMÄISEN herkkiä, siksi niitä ei koskaan saa koskettaa sormin ja jos putsaa niitä niin putsaa hellästi pumpulilla tai pumpulipuikolla ja kevyesti talousspriihin (kauppanimellä Sinol) kostutettuna.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


missä vika? kirjoitti:

Kerran ennenkin tulostin teki samaa. Tulostaa kuvat niin, että ovat liian sinisiä (magneta puuttuu). Silloin vika oli patruunoissa. Olisikohan tälläkin kertaa? Hassun tästä tekee se, että tavalliselle paperille tulostetuissa kuvissa värit on kunnossa.

hp photosmart 7660 vm. -04

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu