Ostimpa tuossa sonyn uuden 42" tv:n jossa on sisäänrakennettu digiboxi.Ihmettelen ettei 1 ja 2 kanavalla ole tekstitystä ulkomaisissa ohjelmissa!kolmosella ja nelosella tekstit ovat!Missä vika ja mitähän pitäs tehä????????
missä tekstitys????
uusi töllöstelijä!
11992
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Yle ei käytä kuvaan poltettua tekstiä.
En ymmärrä mitä vikaa siinä olisi jos se poltettaisin kuvaan, kunahan se laitettaisiin siihen mahd. mustien alueiden sisälle.
Eli yleltä tulee teksti datana, ja se joko näkyy, tai ei näy.
Ainiin, valittajat, muun kieliset tekstit saa tekstikanavalta, ja tekstipeiton sivulta 329
Kuvaan poltettu (myös DVB-) tekstitys tulee laajakuvatelkkarissa väkisin kuvan alueelle, sillä anamorfisessa kuvassa ei niitä mustia alueita ole!
ilmeisesti laite ei tue ylen käyttämää dvb-tekstitystä.
ylellä on myös teksti-tv-tekstitys. löytyy sivulta 451 -->
eivät ole saaneet sitä vain jostain syystä tekstitys-valikkoon laitettua.
paitsi viasatin lähetyksissä tuo txt-tekstitys on kyllä valikossa ylen kanavilla.
Oletko lukenut käyttöohjeista, saako siinä tekstityksen päälle? Pitäisi olla, kun kerran laitetta myydään Suomessa. En tiedä tuota mallia, mutta kaukosäätimessäkin voi olla nappi, jossa on neliön sisällä alareunassa pari vaakaviivaa tekstityksen merkkinä.
Yle käyttää oikeaoppista DVB tekstitystä, joka on DVB standardia, eikä mitään köyhänmiehen kuvaan poltettua tekstitystä kuten jotkut muut…
Kumma etteivät laitevalmistajat saa omia boxejaan toimimaan standardin velvoittamalla tavalla.
yle on niin pieni toimija, ettei laitevalmistajat sen takia juuri viitsi vaivaa nähdä.
tekstitv-tekstitystä käytetään yleisesti kuvaan polttamisen sijaan ja se toimii kaikilla bokseilla.
ongelma tässä on yle, kun eivät ole osanneet laittaa tuota tekstitysvalikkoon. paitsi viasatin lähetyksissä.
En yhtään kehuisi sitä, että YLE käyttää standardin mukaista tekstitystä, jos loppukäyttäjät kärsii boksien puutteista!
Kyllä YLE:n on pakko ottaa katsojatkin huomioon ja myöntää, että tekstien kanssa on ongelmia. Samaa olen kuullut noista MTV3:n maksukanavista. Perinteiset tekstit vaan kuvaan muutaman vuoden ajaksi, siksi kunnes boksit ehkä toimivat DVB-tekstyksen osalta varmemmin!
Oman kokemuksen mukaan ainakin Sonyn ja Philipsin digitelkkareissa ei ole oletuksena tuo dvb-tekstitys päällä.
Pitää mennä menuista laittamaan se erikseen päälle. Sen jälkeen se kyllä tulee aina automaattisesti.
tarvii katsoa sieltä menusta.kiitoksia vinkeistä!
Digiboksit ovat vielä kokeiluasteella ja ne eivät toimi. Nykyiset laitteet joudutaan uusimaan vuoden kuluttua. Digitekniikka vaihtuu vuoden sisällä ja kohta täysin korruptoitunut valtio pakottaa ihmiset uusimaan laiteensa toistamiseen. Tienvarret sitten täyttyvät erittäin myrkyllisellä elektroniikkajätteellä, kun raivostuneet ihmiset paiskovat romunsa suoraan luontoon. Se on paha asia. Koko digi olisi pitänyt kehittää ensin valmiiksi ja vasta sitten tarjota laitteita myyntiin. Vieläkään markkinoilla ei ole ensimmäistäkään kunnolla toimivaa digilaitetta. Ei edes Sony osaa vielä tehdä toimivia laitteita. Se on hämmästytävää. Koko digi on tarkasti ottaen pelkkää propagandaa ja tulee vielä kaatumaan toimimattomuuteensa.
Kuten täällä on jo sanottukin, kandee kokeilla kieliasetusten muuttamista http://www.sony.fi/view/ShowArticle.action?articlesection=1&article=1154694486078&site=odw_fi_FI
Digitelkuissa on kuitenkin ollut ihan oikeita käyttäjästä johtumattomia ongelmia sen tekstityksen näyttämisen kanssa ja sitä varten on saatavissa päivitys vielä tovin aikaa: http://www.sony.fi/view/ShowArticle.action?articlesection=1&article=1159199084385&site=odw_fi_FI