heijj

clairfille

huomeasin jokin aika sitten, että talvikkoni kynnet ovat ihan liian pitkät, mutta itse en niitä välttämättä uskalla alkaa leikkaamaan, pelottaa että hamsteri alkaa rimpuilemaan ja leikkuri osuukin esim. jalkaan :/ joten mikä neuvoksi? eläinläääkäri?

3

210

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ------

      Kysy eläinkaupasta tai eläinlääkäriltä että leikkaavatko he eläinten kynsiä. Sekin auttaa hiukan että hamsu saa kaivella paljon, juosta pyörässä, kiipeillä paksujen oksien, kukkaruukkujen ja kivien päällä.

    • Millaiset sakset sinulla on, kun sanoit leikkurit? Kissan- ja koirankynsisakset ovat aivan liian isot hamsterin kynsien leikkaamiseen, niillä leikataan hamsujen hampaita. Paremmin kynsien leikkaamiseen soveltuvat pienet ihmisen kynsisakset, mielellään pyöreäkärkiset vauvojen sakset.

      Eläinlääkäri leikkaa kynsiä maksusta, mutta se tulee pitkän päälle aika kalliiksi. Halvemmaksi tulee opetella itse ne leikkaamaan jollain konstilla. Ensimmäisellä kerralla voi mennä vaikka eläinlääkärille tai hamsterikasvattajalle ne leikkauttamaan, sillä silloin näkee, miten se kuuluu tehdä.

      • clairfille

        minkäänlaisia "saksia", en vaan keksinyt niille muutakaan nimitystä tossa ekassa tekstissä :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      132
      1863
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      91
      877
    3. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      151
      850
    4. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      60
      810
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      782
    6. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      47
      722
    7. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      73
      681
    8. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      274
      672
    9. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      44
      667
    10. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      34
      602
    Aihe