Miten paljon ulkoilette n. vuoden ikäisen lapsen kanssa? Teettekö päivittäin kävelylenkin rattailla ,"möyriikö" lapsi pihamaalla, nukkuuko lapsi päikkärit ulkona?
Tyttö 11kk ja nukkuu yhdet päikkärit n.2h ulkona päivittäin. Muuta ei juuri ulkona olla...liian vähä ulkoilmaa?!
Tyttö 11kk ja nukkuu yhdet päikkärit n.2h ulkona päivittäin. Muuta ei juuri ulkona olla...liian vähä ulkoilmaa?!
Vastaukset 3
Vanhimmat
kylläpä oli mukava lukea tuo tekstisi... saman asian kanssa ajoittain tunnen piston sydämessäni. meillä tyttö nukkuu myöskin päikkärit ulkona ja ratasajelulla käydään 3-4 krt per viikko, tunteroisen lenkkejä. mutta sitten tuo pihalla möyriminen on kyllä jäänyt melko tyystin, meillä olisi kyllä pihaa missä möyriä, mutta ei tule lähdettyä. nyt on kyllä kelitkin olleet niin syvältä, ettei ole senkään tähden viitsinyt. kyllä kait vielä se ulkona olo menettelisi, mutta sitten se kuran ja ravan määrä! helpommalla pääsee kun pysyttelee sisätiloissa. ehkäpä sitten kun lunta tulee, ni tulee oltua ulkona enemmänkin... heh.
Joskus käydään seurassa kiikkumassa, muutoin en ole huomannut, että tyttöni 11,5kk paljoa vielä ulkoleikeistä piittaisi. Osoittaa leikkikentällä kiikkuun, jos maahan laittaa niin pyrkii syliin. Toisia lapsia jonkin verran seurailee. Eikä tuolla toppa/kuravehkeissä kovin helppo ole liikkuakaan.
Riittää kun ottaa unet ulkona ja välillä käydään rattaiden kanssa lenkillä.
kiitos vastauksista.niin..eiköhän sitä ulkoilua tuu tehtyä sit enemmän kunhan lapsi alkaa kävellä vakaasti (myös ulkona).Meillä kävely aloiteltu viikko sitten.Ihanaa joulua!