Moro. Ollaan suunniteltu matka Innsbruckiin Munchenin kautta, siten että ajetaan autolla Mucnhenistä Innsbruckiin. Matka ajoittuu 2007 vappuun.
Millanen hintataso Itävallassa on, esim. ruokailu / viini / olut.
Onko kokemuksia Innsbruckista keväällä?
Kaikki yleinen tieto Itävallasta kelpaa.
Hintataso Itävallassa - Innsbruck
6
2427
Vastaukset
- maailmankansalainen
Ruokailu ravintoloissa on edullisempaa kuin Suomessa. Kannattaa käydä paikallisissa Gasthauseissa (mieluiten vanhan kaupungin ulkopuolella tai lähikylissä), siellä useinmiten turistihinnat). Viini on edullisempaa kuin Suomessa, samoin olut.
Huhti-toukokuussa voi olla jo aika lämmintä, jopa kesäistä, kesä on yleensä muutaman viikon Suomen oloja edellä..
Kantsii käydä joissan lähilaaksoissa. Lähinnä suosittelen Sellraintalia ja Ötztalia (jälkimmäisessä ja Pitztalissa löytyy hienot jäätiköt yli 3km korkeuteen). Vaellustakin kannattaa kokeilla, tosin tuohon aikaan ei kannata vaeltaa 2 kilometrin tasoa ylemmälle, koska siellä saattaa olla vielä lunta.
Hyvää matkaa! ASuin itse Innsbruckissa 6 vuotta, eli annan mielelläni lisätietoa, kyselkää vaan!- kesät talvet
Tirolin seutu -Grüss Gott !
http://www.sellraintal.at/ ja http://www.oetztal.at/
kartantynkää http://maps-guide.org/austria/innsbruck-map.htm
ja Münchenin kenttä http://www.munich-airport.de/DE/index.html
ja sieltä etiäppäin http://www.munich-airport.de/DE/Areas/Consumer/Verkehrsanbindung/index.html - tiive
Hei
Tarkoituksenamme on lähteä Innsbruckiin huhtikuun alussa ja viipyä siellä muutama päivä. Joistakin nähtävyyksistä olen selvillä, mutta pieni lisä ei koskaan ole pahitteeksi. Keskustan alueelta kaikki varmasti löytyvät, mutta myös kaupungin lähiympäristö ja etenkin näköalapaikat maisemineen kiinnostavat. Myös tämä kuuluisa Eurooppasilta olisi kiva nähdä. Missä se tarkalleen sijaitsee ja millä kulkuneuvolla sillalle pääsee? Kaupungissa on turisteille jonkinlainen kortti. Olisiko semmoisen hankinta kannattavaa ja mitä se kattaa? Myös kaikki muu info olisi hyödyksi ja on tervetullutta.
t tiive - maailmankansalainen
tiive kirjoitti:
Hei
Tarkoituksenamme on lähteä Innsbruckiin huhtikuun alussa ja viipyä siellä muutama päivä. Joistakin nähtävyyksistä olen selvillä, mutta pieni lisä ei koskaan ole pahitteeksi. Keskustan alueelta kaikki varmasti löytyvät, mutta myös kaupungin lähiympäristö ja etenkin näköalapaikat maisemineen kiinnostavat. Myös tämä kuuluisa Eurooppasilta olisi kiva nähdä. Missä se tarkalleen sijaitsee ja millä kulkuneuvolla sillalle pääsee? Kaupungissa on turisteille jonkinlainen kortti. Olisiko semmoisen hankinta kannattavaa ja mitä se kattaa? Myös kaikki muu info olisi hyödyksi ja on tervetullutta.
t tiiveInnsbruck-kortti kannattaa hommata, koska sillä saa ajella yleisillä kulkuneuvoilla vapaasti voimassaoloaikana. Ja siihen kuuluu myös ajelut kahdelle lähivuorelle (Hafelekar/Seegrube ja Patcherkofel), joille nouseminen taas erikseen maksettuna maksaa melkeinpä sen yhden päivän kortin verran. Alpenzoo ei mielestäni ole mitenkään erikoinen, paitsi jos on erityisen kiinnostunut linnuista.
Europabrückelle voi mennä autolla, vieressä on pysähdyspaikka (huoltoasema). Se on Italiaan vievän moottoritien varrella (huom, muistelen, että siltä tieltä pitää maksaa erimaksu (Brenneriin menevä moottoritie on maksullinen (Maut)) Muuten sinne ei varmaan pääse, luulen..
Näköalapaikkana suosittelen juuri noita vuoria ja Bergiselin hyppyrimäkeä, josta upea näköala Nordkettelle ja kaupungin yli.
Ambrasin linna ei ole mitenkään erityinen nähtävyys, paitsi se puutarha ja kesällä siellä on enemmän nähtävää. Hofburgia ei kannata maksaa ainaskaan erikseen, korttiin se sisältyy. Suosittelen swarowskin liikettä ja ehkä tehdastakin läheisessä Wattensin pikkukaupungissa. Hallin kaupungissa (Innsbruckista vähän itään) kannattaa käydä, hieno vanhakaupunki.
- Edullisempaa
Hintataso n. 20 % edulisempaa kuin esim. Helsingissä.
Innsbruck on todella hieno paikka ja ihmiset erittäin ystävällisiä.
Tässä vielä hyvä hotelli Innsbruckista
http://www.hotel-engl.at/
Hyvä perushotelli, jolla on loistava sijainti ja ruoka on kohtuullista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta703550Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1483503Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463322- 532769
- 322036
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘301962Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k401695- 481676
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä961625- 391390