Hei!
Kaikki te jotka olette onnistuneet saamaan ruokamenot kuriin nelihenkisellä perheellä,
kertokaa lisää.
Aloitimme juuri kuittien keräilyn ja tsekkaamme minne rahat todella menevät (ruoka, bensa ja puhelin kulut joutuvat laihdutuskuurille).
Ensisijainen tavoite on saada ruokamenot pysymään 17 € / per päivä. Ja siitä sitten euro tai pari pois kun opitaan lisää. Onko mahdollista?
Kerro meille miten te olette onnistuneet, vinkkejä yms. Mitä leivotte? jne...
Meitä on 2 2 ja kahvipöydässä käy väkeä viikonloppusin.
Laita mailia tai vastaa tähän viestiin.
Kaikki te jotka olette onnistuneet saamaan ruokamenot kuriin nelihenkisellä perheellä,
kertokaa lisää.
Aloitimme juuri kuittien keräilyn ja tsekkaamme minne rahat todella menevät (ruoka, bensa ja puhelin kulut joutuvat laihdutuskuurille).
Ensisijainen tavoite on saada ruokamenot pysymään 17 € / per päivä. Ja siitä sitten euro tai pari pois kun opitaan lisää. Onko mahdollista?
Kerro meille miten te olette onnistuneet, vinkkejä yms. Mitä leivotte? jne...
Meitä on 2 2 ja kahvipöydässä käy väkeä viikonloppusin.
Laita mailia tai vastaa tähän viestiin.
Vastaukset 9
Vanhimmat
[email protected]
430e/kk olis sitten ruokalaskut. mites limut? iltapvälehdet jne...valmiit ruuat. Osta paljon "heiniä" syöttehän varmaan töissä/koulussa/hoidossa. ja ei niille aina tartte olla sen seittemää sorttia,kyllä se kahvikin riittää joskus.
Tavallinen pullakönttä on halapaa,onko teillä leipomoa lähellä,josta saa "eilistä" ja vähän rumaa halavemmalla.
Eikä jokapäivä tarvi olla leivän päällä makkaraa/juustoa, joskus riittää pelkkä alahuuli-ylähuuli. njaa, enäs sipsit ja popcornit, karkit...punasella lapulla olevat,niissäkin säästää muutaman sentin.
niin, kun luet niitä kauppalappuja,viivaa yli punakynällä-ei tarvita- ja katso, montako egee putoaa summa...
Tuntuu mielestäni isolta summalta nelihenkisen perheen pelkkiin ruokamenoihin. Meillä menee n. 10€/päivä ja syömme mielestäni hyvin. Lapset 20 v ja 8 v. Leivon paljon itse ja sitä syödään mitä on tarjouksessa. Pakastin on kovassa käytössä. Itse otan töihin eväät ja mies käy usein kotona päivällä syömässä.
juu, kerrankin järkevää keskustelua.
Meillä myös 4 henkinen perhe, yksi vaippaikäinen, yksi astmapotilas, 2 tupakoitsijaa. Usko huviksesi että rahaa palaa. Lisäksi olemme hyvin vieraanvaraisia, tykätään ku talo täynnä hälinää, kahvitellaan, tehdään hyvää ruokaa.
Nyt tarve saada raha-asiat paremmalle mallille, ja menot kuriin. Vinkit ois tervetulleita.
Autolla ajellaan paljonkin turhia ajoja ja tuttujakin toisinaan kyyditetään.
Leipominen onnistuu ja lihat tulee puol ilmaseks mettästä pöytään.
-leipokaa itse pullat,sämpylät jne.
-ostakaa aletuotteita eli punasella hintalapulla merkattuja tuotteita (siis esim.lihaa) pakkaseen, ei mene siellä miksikään
-pitäkää yksi puuro tai vellipäivä viikossa (kiisselin kanssa mannavelli uppoaa hyvin)
-ostakaa jogurtit litran tölkeissä (kaikki on yleensä halvempaa isommissa pakkauksissa)myös esim. jauheliha
-jättäkää ostamatta murot, vanukkaat.jos lapsille ostatte karkkia niin vain kerran viikossa kohtuudella
- ostakaa kasvikset ja hedelmät kauden mukaan. Me ei osteta esim. tuorekurkkuakaan juuri ollenkaan talvella koska on silloin sikakallista.
-jatkakaa esim. jauheliharuokia esim. porkkanaraasteella ja kasviksilla
-jättäkää ostamatta valmiit "einesruuat", tulee todella kalliiksi jos ostaa useamman satsin kuukaudessa
-
Ollaan 4 hlö. yks vaippaikäinen ja laskin vaipat (en vaatteita) ja se on n.hinta tietenkin! Mut minä käyn kaupassa ,koska jos emäntä kävis niin meillä on jääkaappi aina tyhjänä ja rahaa menis enemmän.Tärkein pointti minusta on et ,jos raha riittää ja tykkää hyvästä eikä halua ruveta kyttäämään menojaan niin miksi pitäisi ? Jos pitää valita elänkö "leveesti" vuoden vai pihtaan sen rahan ja mennään sillä rahalla esim.etelään 1-2 viikoksi.Niin tottakait haluan elää ja tarjota muillekkin täällä hyvää ja nautinnollista ruokaa ilman mitään miettimisiä mitä maksaa (se on tosi stressaavaa).Ruoka on ollut aina oma harrastukseni ja sitä on aina ollut riittävästi !!
Onko teillä kellaria? Jos on niin kannattaa käydä ostamassa perunat, porkkanat ym. suoramyyntimaatilalta. Toinen mistä kannattaa ostaa on ulkomaalaisten pitämät ruokakaupat (en tiedä kunnollista nimitystä noille). Tuolta saa esim. ison säkin riisiä pilkkahintaan. Yleensäkin noita paikkoja ei kannata vierastaa. Halpaa ja isoja pakkauskokoja. Tavallisesta ruokakaupasta kannattaa kylläkin ostaa sitten maidot ja lihat.
Opiskelijaisi, kotiäiti ja kaksi alle kolmevuotiasta lasta.
Käteen jää asumisen jälkeen 700e ja siitä on säännöstelty 190e ruokiin. Jos ostaa karkkia, jäätelöä, olutta, limua tms. se on heti pois ruokalaskusta. Kesäisin suositaan mehujäätä jätskin sijaan.
Meillä leivotaan itse kaikki pullat ja kakut ja keksit. Aamulla syödään aamupuuro ja illalla iltapuuro. Kesäisin keräämme marjoja pakkasen täyteen ja mummuilta saamme onneksi itsetehtyjä mehua ja hilloja.
Kaupassa suositaan "lappulihaa" joissa punainen tarjouslappu. Tehdään isoja annoksia ja pakastetaan.
Olen laskenut joka ruoalle kustannushinnan. Esim. makaronilaatikko: pussi makaroonia 0,15e maito 0,65e 3 munaa 0,15e/kpl jauheliha 1,6e mausteet 0,2e. Vuokaa en rasvaa erikseen vaan laitan paistetun jauhelihan vuokaan ja heiluttelen jolloin jauheliha rasvaa vuoan. Yhteishinta laatikolliselle makaronilaatikkoa: 3,05e.
Suklaalevyn hinnalla 1,7e saa piparitaikinan josta pyöräyttää helposti kymmenen pellillistä piparkakkuja.
Meillä kirjataan excel-taulukkoon kaikki kulut. Olen hyvin hintatietoinen ja jos käymme kaupassa jossa esim. ruokakerma on 5 senttiä halvempaa, hamstrataan sieltä ettei tarvitse ostaa sitten kun ollaan kalliimmassa kaupassa.
Listaa perustuotteet joita teillä käytetään, vertaile hinnat. Esim. Pienten pyöreiden näkkäreiden hinnassa voi olla jopa 50 senttiä hintaeroa kahdessa vierekkäisessä kaupassa.
todellakin riisiä säkkikaupalla.
Ja jos teidän lähellä on leipomo,sieltä kannattaa hakea leipää pakastimeen. Saa eilistä halavalla, ei siinä katkee hampaat vaikka eilistä syö.
Ja meillä on tiistaisin usein punaisen lapun päivä kaupassa,silloin haen lihhaa tms ja laitan ruuaksi.
JA porkkanaa kannattaa tunkea ihan jauhelihakastikkeeseenkin raastettuna, pomodoro rossoa kans ja paseerattua tomaattia,johan on hyvvää...ja tulee halvaksi kun on jatkettua.