Stephen King ranking

Stephen Kingin sanakäyttö aivan omaa luokkaansa myös kertomakirjallisuutta sekä kaunokirjallisuutta etsiville ja yhdysvalloissa arvostus ns. kultturelleissa piireissä koko ajan nousussa.

Mutta, mutta... luetteleppa TOP5 Kingit. Alla omani aakkosjärjestyksessä muttei paremmuus järjestyksessä, koska se olisi vaikeaa luetella mikä noista se paras:

Hohto
Kalpea aavistus
Kolkuttajat
Tarpeellista tavaraa
Uinu, uinu lemmikkini
121248
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

1. Epätoivon kaupunki
2. Unensieppaaja
3. Hohto
4. Se 1 & 2
5. kalpea aavistus

PS.Kaikki suomeksi julkaistut kirjat löytyy hyllystä :)

Äänestä
  • 1. Tukikohta
    2. Se
    3. Kolkuttajat
    4. Christine
    5. Talismaani (Peter Straubin kanssa)

    Nuo oikeastaan on ne, mihin tulee säännöllisin väliajoin palattua, uudestaan ja uudestaan.

    Äänestä

  • 1.It
    2.It
    3.It
    4.It
    5.It

    Äänestä

Vaikea sanoa mikä on paras Kingin kirjoittama teos. Suurin osa kun on niin laadukkaita jo itsessään.

Musta Torni
Painajainen
Epätoivon kaupunki
Uinu, uinu lemmikkini
Se

Tuossa on omasta mielestä selittävä lista Kingin parhaimmistoa.

Äänestä

on mielestäni

-Tukikohta
-Painajainen
-Christine - tappaja-auto
-Tarpeellista tavaraa
-Hohto

Kingin vanhemmat kirjat on rautaa. Uudet sen sijaan jotenkin lässähtää loppua kohden. King pitkittää niissä tarinaa liikaa.Esim Callan sudet jäi kesken ja muutenkin Musta torni sarja on lupaavan alun jälkeen mennyt alas kuin lehmän häntä.

Äänestä
  • Tarkoitan siis että multa jäi Callan susien lukeminen kesken, en jaksanut lukea loppuun.

    Äänestä

Tässähän näitä:

Epätoivon kaupunki
Kolkuttajat
Cujo
Christine
Hohto

Freakin kanssa samaa mieltä Mustasta tornista. Hienon alun jälkeen vähän turhankin tasapaksua ja puuduttavaa luettavaa.

Äänestä

Tässä paremmuusjärjestyksessä kaikki ne 5 Kingiä jotka olen lukenut:)

1. Piina
2. Uinu, uinu lemmikkini
3. Epätoivon kaupunki
4. Carrie
5. Cujo (aivan surkea tekele)

Äänestä

Hmm, ei missään järjestyksessä:

Insomnia
Dreamcatcher
The Drawing Of The Three
Song Of Susannah
Black House

Kannattaa katsastaa suomalainen King-sivusto Piina.net. Keskustelufoorumilla on tiukkaa asiaa.

Äänestä

Tässä minun listani. Olen lukenut melkein kaikki Kingin kirjat ja tässä mielestäni parhaat:

- The Shining 1977 (Hohto 1985)

- Pet Sematary 1983 (Uinu, uinu lemmikkini 1986)

- It 1988 (Se 1988)

- Needful Things 1991 (Tarpeellista tavaraa 1992)

- Dreamcatcher 2001 (Unensieppaaja 2001)

Joidenkin teosten välillä oli hyvinkin vaikeaa päättää paremmuus.

Äänestä

King TOP5 (vaikka se hemmetin vaikeaa olikin):

1) Musta torni (paras osa: kolme korttia pakasta)
2) Tukikohta
3) Talismaani (kirj. yhdessä Peter Straubin kanssa)
4) Kosketus
5) Kuoleman käytävä

Äänestä

Eksyneiden jumala ja Painajainen on kyl mahtavia. Onhan ne muutkin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


i wish you a merry christmas kirjoitti:

Stephen Kingin sanakäyttö aivan omaa luokkaansa myös kertomakirjallisuutta sekä kaunokirjallisuutta etsiville ja yhdysvalloissa arvostus ns. kultturelleissa piireissä koko ajan nousussa.

Mutta, mutta... luetteleppa TOP5 Kingit. Alla omani aakkosjärjestyksessä muttei paremmuus järjestyksessä, koska se olisi vaikeaa luetella mikä noista se paras:

Hohto
Kalpea aavistus
Kolkuttajat
Tarpeellista tavaraa
Uinu, uinu lemmikkini

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu