digilähetykset analogisiksi.
Yhdellä laatikolla näkyy 3 kanavaa analogisena.
Voimme siis käyttää VHS nauhuria ja vanhoja telkkareitamme, meidän ei tarvitse tehdä mitään, vain taloyhtiö hankki kyseiset laitteet niin asia on ok. Taloyhtiön antenniverkko jakaa vanhaan malliin tv lähetykset, ja saamme halutessamme kaikki ilmaiset digikanavat näkymään vanhoilla laitteilla.
Yhdellä laatikolla näkyy 3 kanavaa analogisena.
Voimme siis käyttää VHS nauhuria ja vanhoja telkkareitamme, meidän ei tarvitse tehdä mitään, vain taloyhtiö hankki kyseiset laitteet niin asia on ok. Taloyhtiön antenniverkko jakaa vanhaan malliin tv lähetykset, ja saamme halutessamme kaikki ilmaiset digikanavat näkymään vanhoilla laitteilla.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Tästä on kirjoitettu tällekin palstalle jo noin sata kertaa. Valitettavasti YLE on kieltänyt digikanaviensa jälleenjakelun analogisena, joten taloyhtiötasolla homma ei taida onnistua. Omassa kodissaan jokainen saa sen sijaan muunnella signaalia niin paljon kuin haluaa, koska kyse ei ole signaalin edelleen jakelusta. Itse asiassa nykyvehkeillä signaali on aina muunnettava analogiseksi, jotta tavallinen telkkari osaa sen näyttää.
Talobokseja voidaan liittää yhteen max 3, jolloin maksimi muunnettava kanavamäärä on riittävät 9, ainakin antennipuolella. Ruotsissa yhden boksin hinta on n. 300 euroa.
Vallalla on myös ilmeisen virheellinen käsitys, että tällaisen taloboksin käyttö estäisi omien digilaitteiden käytön. Näinhän ei asia ole, vaan verkosta näkyvät sekä alkuperäiset että analogisiksi muunnetut digikanavat.
Tänään, parempi nyt kuin ylihuomenna.
Mutta kun hankimme taloyhtiöön mämä bogsit, niin kuka valvoo tälläista määräystä, onko se lakiin perustuva ja mikä olisi sanktio?
"mikä olisi sanktio?"
YLE pukkaa pelkkää ruotsinkielistä ohjelmaa niille, jotka kopeloivat rigisignaalia.
digitaalisien kanavien läpimeno huoneistoihin saakka edellyttää usein tehokkaampaa vanvistinta kuin mikään multiboksi, jolloin joudutaan tekemään tuplainvestointeja. Sekä multibokseja ja digilähetteelle oikeasti suunniteltuja vahvistimia vahvistamaan multiboksin tuottamaa lähetettä. Haluisimpa nähdä tilanteen kuka näitä multi bokseja sitten päivittelee pc:llä tai lähettelee päivitettäväksi maahantuojille kun esim. b ja c- mux aloittaa tekstitttämisen samalla tekniikalla kuin yle jo nyt tekee. On kiva odotella boksiinsa päivitystä muutama viikko ilman tv:tä. Tilanne on edessä ennemmin tai myöhemmin ja kaikilla tasapuolisesti.
Valtuutetut asennusliikkeet tekevät asiaansa viestintäviraston määräyksien mukaan, muut miten tahtoo ja homma on sitten sen näköistä. Uudellenasennuksia ja korjauksia on tiedossa pitkään vielä siirtymävaiheen jälkeenkin.
finnsatin markkinoima taloboksi on todellisuudessa sama kuin
http://www.multibox.se
ominaisuudet ja rauta sama, hinta vain tuplattu.
kannattaa tilata ruotsista niin saa halvalla.
välittää noiden analogiseksi muutettujen kanavien lisäksi digi-signaalinkin.
Hinnaksi arvalivat jälleenmyyjien (asennusliikkeen) laittavan 350-400 € kpl.
Tiesivät kiellon, muta eivät sanktiota.
http://www.finnsat.fi/taloboksi/
en ainakaan kaipaa tuollaista järjestelyä edes kaapelitaloudessa. Kun on tottunut digitaalisten lähetysten ylivoimasuuteen, niin en kaipaa laadullisesti heikkoja analogisia lähetyksiä.
Tiedän muitakin, jotka tulevat mahdollisesti vastustamaan tuollaista hölmöläisen hommaa.
katselemasta digilähetyksiä.
Kaikilla ei ole varaa, taitoa, halua, siirtyä uusiin laitteisiin, anettakoon heille mahdollisuus elää vanhaa hyvää aikaa.
Minulla on ollut digiboksi kohta 3 vuotta ja vanha kunnon VHS-nauhuri toimii yhtä hyvin kuin ennenkin.
siihen miten VHS nauhuri kytketään siten että voit nauhoittaa digi ohjelmia, olen mielestäni kytkenyt ohjeen mukaan kaikki piuhat, ja vain analoogiset saan nauhalle.
Oletko kytkenyt digiboxsista scartin videoon.
Tai digiboxi-Tv-video.
Kytkennästä se johtuu jos ei toimi, kerro kuinka olet kytkenyt antenni/scart kaapelin.
on seuraava:
scart johto poksista AUX liittimestä nauhuriin.
Scart poksista TV, TV:lle.
tulee seinästä poksiin, siitä nauhuriin, edelleen TV:lle
onko sulla scartin lisäksi antennijohto diboxsista videoon ja edelleen telkkariin.
Scart on se kulmikas liitin ja antenni se pyöreäliitännäinen. Mikä digiboxsi sulla on ja miltä vuodelta. Entäs telkkari
siitä nauhuriin ja edelleen TV:lle. Toinen skart nauhuriin ja toinen TV:lle joka on Salora Waltz, molemmat n. 3-4 v. vanhoja.
Videosta scart liitin tallennuksen kohteeksi. Kun tallennat perinteistä olet valinnut 1,2,3,... tallennettavaksi kanavaksi. Nyt valitse 1:n kohdalta kanavanvaihtajalla alaspäin ja katso videon näytöstä löytyykö AV1, Av2, Ext1, Ext2, L1 tai L2 tms merkintä näöttöön. Valinta on tehtävä samalta merkinnältä, joka löytyy videon takaa scart liittimestä, johonka olet kytkenyt digiboksilta tulevan scart johdon ja kokeile tallentaa.
nyt oli sellaiset ohjeet jotka ymmärsin, ja tallennukset digipoksista VHS nauhuriin alkoivat onnistumaan.
Tällä palstalla on ollut kyllä monet kirjoitukset asiasta, eivät ole vaan menneet aikaisemmin kaaliin.
Kiitokset kaikille, Menestystä ja Onnea vuodelle 2007