Oon maaliskuussa 17 täyttävä tyttö ja menkkani ei oo alkanu onko normaalii? Oon pieni kokoinen n. 154cm ja painan n. 46kg.
Menkat
Dermi
4401
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kuulostaa kyllä hiukka oudolta. Viimeistään 16-vuotiaana ne pitäisi kyllä olla, mitä minä tiedän. Olisi vissiin syytä mennä lääkäriin tai jtn.
Olet selvästi pienikokoinen. Onko sinulla ollut jotain ongelmia? (syömishäiriöitä etc.) Ehkä ongelmasi saattaisi johtua siitäkin?
Kyllä ne pitäisi jo vähitellen alkaa eli olisi lääkärikeikka edessä. Saat hyvin todennäköisesti reseptin Terolut-lääkkeisiin, joilla kuukautisten pitäisi käynnistyä.
Saattanee johtua pienestä koostasi, tosin pituus/paino-suhde on hyvä. Kannattaa aluksi suunnata koulun terkkarille juttelemaan.
Monilla pienikokoisilla tytöillä kuukautisten alku voi venyä 17 ikävuoteen tai jopa ylikin. Jos kuukautisesi eivät ole alkaneet kun olet täyttänyt 17 vuotta (eikä muutaman viikon/kuukauden heitto kuitenkaan kumpaankaan suuntaan haittaa), kannattaa käydä terveydenhoitajalla. Olet kovin pienikokoinen ja kevyt, ja siitä se johtuu. Kuukautisten alku liitetään nimittäin usein 50:een kiloon. Nauti elämästäsi ja ota ihan rauhassa, sinulla ei kuitenkaan ole vielä syytä huolestua. Olet vain yksi niistä kenellä kuukautiset alkavat myöhemmin :)
Toivottavasti ne alkavat kohta eikä tule mitään ongelmia :)
Ei mulla kyllä oo mitää syömishäiriöitä ollu eikä mitään muutakaa erikoista