Hiiri vai rotta? Kumpi!? :) Minusta ehkä rotta
Mielipide
7
382
Vastaukset
- AlbinoRaven
Riippuu miksi kysyt, en ymmärtänyt sitä. Mutta jos joku tulisi kadulla vastaan ja kysyisi vain "hiiri vai rotta", niin vastaisin kyllä hiiri.
Pidän kyllä todella paljon molemmista lajeista, mutta rottaa en millään uskalla pitää kädessä. Sen takia hiiri on mielestäni parempi.
Rotissa on myös (muistaakseni) se, että jos niitä ei osaa kesyttää niin niistähän voi tulla oikeasti vaarallisia.- koiramullaon
Eläinkaupassa oli kerran aivan suorastaan pelottelevia rottia! Yrittivät purra myyjää ja ties mitä. Sieltä en ainakaan ostaisi rottaani ;)
- AlbinoRaven
koiramullaon kirjoitti:
Eläinkaupassa oli kerran aivan suorastaan pelottelevia rottia! Yrittivät purra myyjää ja ties mitä. Sieltä en ainakaan ostaisi rottaani ;)
Voeh.. Ei kovin mukavaa. ;3 Johtuu kai siitä kun eläinkaupassa niitä ei käsitellä niin paljoa. :>
Minun kaverillani on rotta. Kävelin sen häkin ohi ja tietty lässytin sille sitten ohimennen jotain randomia (kuten yleensä aina kun edes näen jonkin elukan) ja sekös hyökkäsi häkkiä vasten hampaat irvessä..kauhea kolaus vain kuului. Se oli pelottavaa. o,o;
Kyllä se rotta tai no ehkäpä pikemminkin rotat, kun laumaeläimiä ovat. sosiaalisempana ja älykkäämpänä voiton vievät.
- sydäntäni enemmän
Vasta hiiren saimme avokin kanssa, sille on sydän lämmennyt. Niin älyttömän söpö. Mutta asiaan... Niin, olen ollut rottienkin kanssa tekemisessä, mutta kumpparit jalassa, kun ne näykkivät sukkia. Rotat ovat pelottavia. Hiiret rokkaa.
- perustelijaa
rotta on helpompi käsitellä ja älykäämpi, mutta tuottaa paljon töitä... eläinkaupassa on joskus aina tuollaisia häiriintyneitä eläimiä, niist ei kannata välittää, oikeasti ne ei pure koskaan ja ovat tosi sosiaalisia . mutta ovat hiiretkin sosiaalisia eivätkä pure mutta pientä hiiruaista voi kokematon loukata pahasti.
- Sippurahäntä
Ihmiset ovat erilaisia, niin rotat kuin hiiretkin. Ei voi yleistää, ettei yksikään rotta purisi.
Hiiri on kyllä pieni ja vaikea käsitellä. En uskalla oikein itse ottaa kädellä sitä syliin, kun tuntuu, että satutan sitä. Tosin en missään tapauksessa ottaisi rottaakaan syliin, vaikka olenkin ollut niiden kanssa paljonkin tekemisissä!
Se on vaan niin makuasia..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2723459Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1221816Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is2701539- 731453
- 771396
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001130Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:531116- 631011
- 22977
IS viikonloppu 16.-17.5.2026
Tänä viikonloppuna on Kärkkäisen ja Skyttän yhteistyönä syntynyt 3.0 arvoinen sanaristikko ratkaistavana.35893