Neuvokaapas joku viisaampi: Pystyykö Nokian 5140 kamerapuhelimella (VGA-kamera) kuvattuja videoita jotenkin editoimaan? Lähinnä siis leikkaamaan niistä pätkiä, liittämään pätkiä yhteen jne? Ja saako pysäytetyn kuvan muunnettua jotenkin esim jpeg-muotoon jos videolla tallentuneesta otoksesta haluaisi yksittäisen kuvan? Kyseisiä videoita olen katsonut tietokoneella Nokia Multimedia Player 1.1 ohjelmalla. Mutta ainakaan tuolla ei kai pysty mitään editointi juttuja tekemään tai edes niitä yksittäisiä kuvia tekemään?
Nokia Multimedia Player -videoiden editointi?
vidiootti
2633
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Lisäkysymys: Saako Nokia Multimedia Playerin videot muunnettua jotenkin sellaiseen muotoon, että Windows Movie Maker -ohjelma ymmärtäisi niitä? Jos niin miten?
Et maininnut ollenkaan, missä muodossa ne videot ovat. Joten vähän vaikea auttaa.
Keskimäärin minkä tahansa videomuodon mihin tahansa muuhun videomuotoon muuttavan ohjelman saa ilmaiseksi ja löytää Googlen kautta. Ainoa oikea tietokone-videostandardi taitaa olla MPEG/MPG ja jonkun muun muodon muuttaminen siihen on ehkäpä varmin ratkaisu, jotta video aukeaa millä tahansa editorilla. Tosin muunnokset eri videomuotojen välillä saattavat usein huonontaa videon laatua enemmän tai vähemmän.
Tietokonevideot ovat teknisesti melkoisen monimutkainen ala, ja vaativat monenlaista ymmärrystä, mutta ei silti mikään mahdoton asia. Hakurobottien avulla sopivilla hakusanoilla löytyy takuulla kaikki tarvittava informaatio. Etsi ja opiskele, ei siitä muuten mitään tule.