Ovien vaihto taloyhtiössä

Taloyhtiö vaihtaa ulko-ovet. Kuinka maksut jakautuvat. Yhtiövastikeperusteella vai kaikille saman suuruisena. Saako laskun vain tipauttaa postiluukusta heti maksettavaksi vaikka se olisi nelinumeroinen ?
44882
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Yhtiökokous päätää ovien vaihdosta ja rahoituksesta.

Äänestä

asiat kiinnostaisi sen verran, että osallistuisit kokouksiin... Asunto Oy yleensä ottaa lainaa, jota sitten rahoitusvastikkeen muodossa maksetaan. Useimmissa yhtiössä lainaosuuden voi myös maksaa kerralla pois. Toisissa taas kerran vuodessa, ennen kun tilikausi päättyy, kesäkuussa. Toki hallitushan näistä asioista päättää. Meidän talonyhtiön, rivitalon, ulko sekä parvekkeiden ja terassien ovet vaihdetaan ensi vuoden puolella. Kustannus arvio n.45000€ töineen, karmeineen, lukkoineen päivineen. Uuden huopakaton kustannus n. 25000€, sekä maakaasuun liittyminen n. 5000€. Talonyhtiö varautunut 100000€ lainaan, joka jakautuu 10 huoneiston kesken. Toki budejetti voi myös alittua. Minua ei ainakaan haittaa vaikka lainaa olisi. Kysehän on perusparannuksesta ja ennelta ehkäisevästä huollosta. Talomme on rakennettu 70-luvun alussa. Totta helvetissä ovien vaihto ja lämmitysmuodon vaihtaminen parantaa sekä lämmöneristystä ja laskee lämmitys kustannuksia, koska nyt on öljylämmitys.

Se on kumma juttu kuinka puolet osakkaista jää pois kokouksista, missä näistä asioista kuullaan osakkaita. Sehän on ainoa tapa vaikuttaa oman asuntonsa arvon säilymiseen.

Kaupungissa jossa asun on paljon erittäin huonokuntoisia esim. kerrostaloja, joihin sitten kerralla uusitaan sähköt, ikkunat, parvekeet, katto ja vesiputket... huh, ja lainaa otetaan miljoona. uskomatonta, ettei tälläisiä korjauksia tehdä tasasin välein, jotta vastikkeet pysyisi edes kohtuullisena. Näitä asuntoja sitten myydään, eikä niitä kukaan osta, ei kukaan halua ottaa 30000€ velkaosuutta ja asua remontin keskellä.

Ei parane valittaa, jos ei itse ole sormeakaan liikauttanut. Eli siksi niitä yhtiökokouksia järjestetään ja osakkaita kuullaan. Voi puoltaa tai vastustaa.

Olen itse erittäin tyytyväinen uusiin tuleviin oviin. Olisin halunnut taloomme kunnon saumapeltikaton, mutta enemmistö katsoi että tulee turhan kalliiksi. Pelkästään sen hinnaksi olisi tullut 100000€, joten en saa peltikattoa.
Kaikkea ei saa vaikka haluaisi ja olisi valmis siitä maksamaan.

Äänestä
  • En ole kertonut olenko hallituksen jäsen isännöitsijä tai asukas. Oletus kokouksissa poissa oloista on myös virhellinen.
    Kyse on siitä, että lakia ei aina tunneta ja vaikka tunnetaan ei noudateta. Jos asuntoja on
    40 ja isoja enemmän kuin pieniä, ei kokouksissa käynti juuri auta pienten asuntojen omistajia.
    Yhtiölaissa sanotaan, että yhtiön päättämät korjaukset maksetaan yhtiölainalla ja perintä on vastikeperusteinen, ei siis erillisiä laskuja kaikille saman suuruisina heti maksettaviksi postiluukusta. Ihmetyttää monenlaisten eriävien mieleipiteiden itsevarmuus.

    monenlaisille

    Äänestä

  • Jos taloyhtiö tekee kuvaamasi uudistukset, on asuntojen myynti todennäköisesti melko vaikeaa , kun hinta nousee kohtuuttomaksi talon arvoon nähden. Parannukset tulee suhteuttaa arvonnousuun ja tehdä tärkeysjärjestyksessä vähän kerralaan. Kukaan ei pysty täydellä varmuudella sanomaan vastaako korjaukset kuluja vai tuleeko "konkka". tai hyötyvätkä vaihtajat uudistuksista. Hintaan vaikuttaa samanaikaisesti myynnissä olevat uudet ja vanhat asunnot. Toki rikkinäinen ja huonokuntoinen vaatii korjauksia.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Tänkare kirjoitti:

Taloyhtiö vaihtaa ulko-ovet. Kuinka maksut jakautuvat. Yhtiövastikeperusteella vai kaikille saman suuruisena. Saako laskun vain tipauttaa postiluukusta heti maksettavaksi vaikka se olisi nelinumeroinen ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu