Kissoillani on ollut klamydia, kuurit on syöty jne. pian kuitenkin silmät rupesivat rähminään ja nenät vuotamaan (semmoista pientä) syötin uuden kuurin, mutta tyttökissan silmät hiukan vetisen oloiset vaikka tippojakin on laitettu. Mietinkin nyt että voisiko kissoilla olla homeallergia? Tai voiko kissoilla olla sellaista edes? Kun muutimme uuteen kämppään olen melkein siitä asti itsekin aivastellut ja nenä vuotanut.Eli olisiko asunnossamme hometta?
nuha ja rähmivät silmät,allergiako?
marjusca
6427
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
oletteko itse reagoineet mitenkään?
minä ja poikaystäväni ollaan kumpikin kokoajan nuhassa ja minua aivastuttaa useita kertoja päivässä..eli ainut keino olisi vaihtaa asuntoa..tekeekö home pahaakin haittaa kissoille?
pysyvästi allergiseksi homeelle ja voi siten reagoida jo hyvin pieneen home määrään. Jos asutte vuokra-asunnossa ottakaa heti yhteyttä vuokraisäntään ja kertokaa vaivoistanne.
Asunnon vaihto pikapuoliin olisi hyväksi, ettei teillä itsellä voimistu oireet astmaksi.
Moikka!
Valitettavasti minä en tiedä tuosta nuhasta ym., mutta minua alkoi kiinnostamaan tuo klamydiajuttu! Mistä kisu voi semmoisen saada ja mistä tunnistaa? Olen kuullut siitä joskus mutten ole koskaan tavannut kissaa kellä se olisi. Kiitos jos jaksat vastata:)
kalmydia on kissojen hengitystie elin sairaus..virus..eli oireita on rähmivät silmät, nuha,niiskutus, rohina keuhkoissa jne. leviää pisaratartuntana ja kosketus..varsin inhottava tauti koska lääkitys kestää niin pitkään,mutta tauti on hoidettavissa jos kissan vie ajoissa el.lääkäriin..pennut voivat periä synnytyksessä emolta taudin. ei liity sukupuoli tartuntaan millään lailla=)
bakteeriperäinen eikä virusperäinen flunssa ja siksi siihen tehoaa antibioottikuuri. Kuurin on oltava oikeaa lääkettä, tavallisimmat ab:t ei siihen tehoa ja kuurin tulee olla riittävän pitkä. Talouden kaikki kissat tulisi hoitaa vaikka olisivat oireettomia. Klamydia alkaa usein toisen silmän rajulla tulehduksella ja leviää siitä toiseen silmään ja lopulta keuhkoihin.
Pennut eivät peri sitä emoltaan vaan saavat tartunnan.
Klamydia testataan silmän pinnalta otetusta näytteestä, ei siis verinäytteestä, joka lähetetään tutkittavaksi - aiemmin aina ulkomaille (englantiin). Testaus pitäisi aina tehdä, liian kovia kuureja ei tulisi syöttää ilman oikeaa diagnoosia.
Herpeksessä on samoja oireita, testaus samoin silmän pinnalta, mutta herpes on virusperäinen johon antibiootit ei pure vaan herpestä vastaan rokotetaan siis ehkäistään ennalta. Antibiootteja silti määrätään jotta toissijaiset tulehdukset eivät alkaisi vaikuttaa sairauden jyllätessä. Herpes jättää yleensä kissan elinikäiseksi kantajaksi (virus piiloutuu kolmoishermoon) ja virus voi aktivoitua eri syiden seurauksena. Herpes myös aiheuttaa silmän pinnalle haavaumia. Ihmisen herpes (esim. huuliherpes) toimii samoin, eli aktivoituu esim. stressin tai alikunnon seurauksena ja pysyy ihmisen elimistössä lopun elämää.
Tästä syystä testaus on syytä aina suorittaa, jotta tiedetään varmasti hoidetaanko oikeaa sairautta.