Minidv-kasetti

Yksinkertaisesti, jos siirrän kuvatun materiaalin videokameralta tietokoneelle niin jääkö kuvattu materiaali silti sinne minidv-kasetille esim. arkistoitavaksi? Kuinka monta nauhoituskertaa nämä minidv-kasetit kestävät/sallivat?
2934
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kyllä se video jää edelleen nauhalle, tietokoneelle siirron jälkeen, se vaan kopioidaan tietokoneelle.
Mini-DV kasetille voi nauhoittaa kymmeniä, ellei peräti satoja kertoja uudelleen. Ainostaan mekaaninen nauhan ja kuvapäiden likaantuminen/kuluminen voi tehdä virheitä.
Itse kuvaan vain kertaalleen kasetit, koska joskus kuitenkin kaipaa niitä videoita, jotka on poistunut kasetin udelleen kuvauksen takia.

Äänestä
  • Kiitos :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tyhmäkö kysymys? kirjoitti:

Yksinkertaisesti, jos siirrän kuvatun materiaalin videokameralta tietokoneelle niin jääkö kuvattu materiaali silti sinne minidv-kasetille esim. arkistoitavaksi? Kuinka monta nauhoituskertaa nämä minidv-kasetit kestävät/sallivat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu