Turhauttavaa

Illumination

Olen melko vannoutunut Tolkien-fani. Olen lukenut Tsh:n, Hobitin, Silmarillionin ja luen KTK:n kunhan saan sen käsiini.
Pidän myös muusta fantasiasta.

Kysyn teiltä, että onko muilla ollut turhautumisentunnetta siitä, että itsellä olisi palava halu kirjoittaa jotakin merkittävämpää kuin jotkut kouluaineet, muttei siihen pysty, koska Tsh:n kaltaisten suurteosten jälkeen ei ole mitään järkeä kirjoittaa enää mitään. Ikinä.

Anteeksi, tiedän, ettei tämä liity paljon mihinkään, mutta olen kiitollinen, jos joku vastaa.

P.s. Kuinka hankalaa Quenyaa on oppia nettikursseista?

6

701

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • The Rat

      Suuri teos ei synny hetkessä eikä ensimmäisellä yrityksellä. Sen sijaan mininovelleja kannattaa kirjoittaa ja harjoitella kielenkäyttöä. Kommentteja kannattaa pyytää ja ne kannattaa huomioida.

      Itseäni ärsyttää se etten pysty kirjoittamaan tarpeeksi pitkiä tarinoita. Yhden aloitin (nanowrimoa varten), mutta kesken jäi jo jossain 6000 sanan paikkeilla. Tarina alkoi kyllästyttämään ja kirjoitukseen varattu aika ei riittänytkään. :)

      Suosittelen tutustumaan vaikkapa tähän foorumiin, lue ohjeet ennen kirjoittamista: http://www.risingshadow.net/phpBB2/viewforum.php?f=13

      Sieltä saa palautetta, neuvoja ja vinkkejä. Hakutoiminto on ystävä (ja vielä kerran, lue ohjeet).

    • Saarnaaja

      On järkeä kirjoittaa mitään, muttei ole järkeä plagioida TSH:n kaltaisia suurteoksia. Omaa sanottavaa ja mielikuvitusta pitää olla.

      Maailmasta puuttuvat kaikki ne neronleimaukset, joita ei ole vielä tehty (toden totta:-)), mutta jo tehtyjä on plagioitu ihan riittävästi. Omaa pitää olla tuotoksessa paljon enemmän kuin plagiointia, vaikka vaikutteista vapaa ei ole kukaan.

      Jos olette fantasiafaneja, erityisesti yhden kirjailijan faneja, en suosittele teille fantasian kirjoittamista. Keksikää jotakin omaa! Jos te haluatte silti kirjoittaa fantasiaa, teidän on formatoitava aivonne tyhjäksi ihailemistanne teksteistä. Keksikää jotakin omaa!

      Keksikää jotakin uutta ja todella omaperäistä. Vaikkei kukaan ole kirjallisesta perinteestä täysin vapaa, eikä sen puoleen kannatakaan olla... jos ja kun hyödynnätte aiempaa kirjallista maailmaa, hyödyntäkää sitten useita aiempia kirjoittajia = kaikkia, eikä ainoastaan yhtä!

      Se, että fantasiakirjallisuus on jopa muotia, ei ole riittävä syy valita sitä saraa. Jos teillä on jotakin uutta tarjota sille saralle, sitten ehkä kenties. Tolkien oli omaleimainen, ei muodikas. Jos te jäljittelette häntä, te ette ole ainakaan omaleimaisia, muodista en tiedä.

      Tehkää niin kuin Tolkien ja kirjoittakaa sellainen kirja, mitä maailmasta/Britanniasta mielestänne puuttuu. TSH on jo kirjoitettu.

      • jawetus

        Aika paljon ajatusta noissa sanoissa.

        Kovin monia ei kuitenkaan haittaa, vaikka joku plagioikin toisen tyyliä, jos sen tekee tyylillä ja hyvällä maulla ja alkutekstiä arvostaen.

        Pääasia on, että idea on oma, on luova ja tekee parhaansa. Muuta ei tarvita.

        Ja tämä ei kyllä enää liippaa läheltäkään TSH-aihetta :-)


      • Saarnaaja
        jawetus kirjoitti:

        Aika paljon ajatusta noissa sanoissa.

        Kovin monia ei kuitenkaan haittaa, vaikka joku plagioikin toisen tyyliä, jos sen tekee tyylillä ja hyvällä maulla ja alkutekstiä arvostaen.

        Pääasia on, että idea on oma, on luova ja tekee parhaansa. Muuta ei tarvita.

        Ja tämä ei kyllä enää liippaa läheltäkään TSH-aihetta :-)

        Olen samaa mieltä. Eikä se ole plagioimista, jos ihannoi joidenkin kirjoitustyyliä, jos idea on muuten oma. Jokainen kirjoittaja ihailee joitakin aiempia, ja vaikuttaahan se tyyliin.

        Sitä vain, ettei välttämättä kannata jäädä ihannoimaan yhtä ainoaa kirjaa ja kirjoittajaa. Tai jos, niin silloinkin kirjoitettaessa jotakin pitäisi ottaa T:sta mallia ja ammentaa yhtä laajasta pohjasta kuin hän. :)


    • naksutini

      Aivan. Siis juuri näin. Jokainen Tolkien-fani tässä teille: luokaa uusi maailma, sen historia, sille kulttuurit ja kansat. Kansoille kulttuurit ja kielet.

      Tämä on naurettava idea. Ei kukaan jaksa kahden fantasiamaailman historiaa opetella.

      • Glögi on hyvää

        Ei kyse ole siitä, etteikö jaksaisi opetella useamman maailman historiaa. Kyl ihmisen muistiin mahtuu tuhat ja yksi kirjaa ja vähän tosielämääkin.

        Ongelma on se, että fantasiafani alkaa liian helposti jäljittelemään turhankin paljon yhtä idealisoimaansa teosta. Toinen ongelma voikin sitten olla yksisilmäisyys. Siinä missä Tolkien ammensi monipuolisen elämänsä ja ammatillisen kiinnostuksensa siivittämänä vanhoista mytologioista ja kielistä, miksei uskonnostakin jne, moni faninsa taas on halukas ammentamaan pelkästään Tolkienista. Sillä ei pötkitä ainakaan yhtä pitkälle. :)

        Joten älkää ainakaan luoko "omaa maailmaa" valmiiseen Tolkien-sapluunaan. Please.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      83
      1688
    2. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      41
      1309
    3. En malta odottaa mies että tulet minuun

      Sykkivänä ja intohimon palossa ujutat hitaasti upean rakkauden miekkasi minuun, ja antaudutaan kiihkeään rakasteluun. Hu
      Ikävä
      89
      1021
    4. Siltojen varjoissa

      Siltojen varjoissa Yksinäinen susi kulkee, hiljaisuudessa sanoja punnitsee. Sydän auki, paljas liekki rinnassa, siltoja
      Ikävä
      202
      956
    5. Vanhemmalle naiselle

      Ihastuin sinuun kauan sitten. Luonteeseen, ulkonäköön ja iloisuuteen. Olen haaveillut sinusta sen jälkeen monet kerrat.
      Ikävä
      71
      948
    6. Mitä meille oikein

      Tapahtuu vai tapahtuuko mitään?
      Ikävä
      53
      882
    7. Mitä hellittelynimiä

      Sinulla on kaivatustasi?
      Ikävä
      61
      863
    8. Pitsaa selliiä

      Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon
      Kuhmo
      20
      860
    9. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      34
      804
    10. Olet vain kiltimpi

      Ja rauhallisempi ja rakastavampi. Se vetoaa
      Ikävä
      37
      789
    Aihe