Tarkoitu ois viedä vanha kone jouluna mökille jossa Xubuntu ja yhteys nettiin pitäisi hoitaa vanhanajan puhelinmodeemilla. Mitenkä tuo yhteys luodaan?
Äsken koitin katsoa mutta en löytäny mistään puhelinasetukset tms. Verkkoasetukset kun yritti avata niin ilmoitti:
"The configuration could not be loaded
You are not allowed to access the system configuration"
Äsken koitin katsoa mutta en löytäny mistään puhelinasetukset tms. Verkkoasetukset kun yritti avata niin ilmoitti:
"The configuration could not be loaded
You are not allowed to access the system configuration"
Vastaukset 9
Vanhimmat
"You are not allowed to access the system configuration"
Tuossahan se sanotaan selkeästi, sulla ei ole oikeuksia suorittaa tuota konfigurointia.
Koska en tiedä miten sait tämän ilmoituksen eteesi niin; olitko root eli sudo?
Onko Järjestelmä -> Ylläpito (Hallinta) -> Käyttäjät ja Ryhmät käyttäjän oikeuksissa ruksattu "käyttää modeemeja"?
Jos nuo ehdot täyttyvät en näillä eväillä osaa tähän hätään muuta sanoa..
Ei pysty avaamaan Käyttäjät ja ryhmät, sma ilmoitus:
"The configuration could not be loaded
You are not allowed to access the system configuration"
"Mitenkä tuo yhteys luodaan?"
ppp/minicom.
Tarvitset toki palveluntarjoajan,joka tarjoaa mahdollisuuden myös modeemiyhteyksiin.
Eli verkkoasetuksissa tietenkin pitää näkyä modeemi tai muuten ajurit ei pelitä. Tuolta modeemin asetuksista annetaan muutama perustieto:
- palveluntarjoajan numero eli se mihin modeemi soittaa.
- sisäänkirjautumisen tunnus ja salasana, ilmaisissa kohteissa tämä on esim. auria/guest tai vastaava helppo.
- modeemin portti ei mihin laitetiedostoon modeemi on sidottu
- soiton tyyppi pitikö sen olla ääni vai pulssi joku muu muistaa vielä paremmin kuin minä (mulla oli modeemi 4v. sitten)
- lisäksi halutut muut asetukset kuten oletusyhteys
Modeemilla voi olla myös parametreja joita ilman se ei toimi kunnolla mutta ne joutuu kaivelemaan netistä, itsellä oli ikivanha 33kbps modeemi (windows 2000) joka tarvi mystisen rimpsun tai yhteys ei halunnut aueta.. eiku se olikin muuten gprs-yhteys. Kuitenkin, parametreja saatetaan tarvita toiminnan parantelemiseksi mutta ehkä harvemmin.
Mun käsityksen mukaan modeemin yksinkertaisena laitteena pitäisi linuxissakin toimia noilla tiedoilla, tietty minicom pitää olla asennettuna jotta yhteyden ohjaus onnistuu. Palveluntarjoaja sulla on joko maksullinen tai ainakin ennen oli paljon "ilmaisia" yhteyksiä eli paikallispuhelun hinnalla ilman muita palveluja.
Linuxissa kuten Winukassakin.Olen surffaillut nimittäin modeemilla aikoinaan.Pitää olla modeemi jonka Linux tunnistaa,erillinen yleensä toimii.Ja sitten ei tarvita muuta kuin KPPP-ohjelma johon vaan laitetaan operaattorin numero ja salasana,ei siinä sen ihmeempiä konffauksia tarvita.
Lisää tai poista sovelluksia löytyy kaksi KPPP:tä?
KPPP internet dial-up tool
sekä
KPPP internet dial-up tool log viewer
KPPP on siis se ohjelma mihin annetaan palveluntarjoajan numero sekä kirjautumisen vaatimat tunnus ja salasana.
Log viewer tarkoittaa suomeksi lokikatselijaa joten veikkaan että se on apuohjelma jolla voi tutkia KPPP ohjelman tekemiä kirjautumislokeja. Mitä ne lokit sitten sisältävät, varmaankin tietoja milloin on yhdistetty mihinkin ja mahdollisesti puhelun kesto yms.
"ei tarvita muuta kuin KPPP-ohjelma"
Kppp on KDE:n ppp-härveli. Gnomelle on omansa,
http://packages.ubuntu.com/edgy/net/gnome-ppp sekä ppp toimii sellaisenaan myös komentoriviltä.
Minicomiakin voi suoraa käyttää sisäänkirjautumiseen, jonka jälkeen käynnistetään ppp-daemon.
ppp:llä on vipusensa chat, jolla voi kyhätä valmiin skriptin ppp-yhteyden avaamiseen, jos noita graafisia apuohjelmia ei tarvitse.
Tuo ydin ohjelma on siis ppp:
http://packages.ubuntu.com/edgy/base/ppp
Gnomeen on jokin applet yhteyden tekemiseen:
http://packages.ubuntu.com/edgy/gnome/gpppon