Märklin

Olen lukenut jostain (en muista juuri nyt) että Märklinin sähkövetureissa,joissa on digitaali vastaanotin ei saa ottaa virroittimella virtaa ajolangoista ylhäältä?Saattaa kuulemma vahingoittaa vastaanotinta.Eli kannattaako noudattaa tuota?
1432
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

sama se mistä virtansa ottaa kunhan virta tulee digilähettimestä.tavallinen ei siis kelpaa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


minä vaan kirjoitti:

Olen lukenut jostain (en muista juuri nyt) että Märklinin sähkövetureissa,joissa on digitaali vastaanotin ei saa ottaa virroittimella virtaa ajolangoista ylhäältä?Saattaa kuulemma vahingoittaa vastaanotinta.Eli kannattaako noudattaa tuota?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu