Voiko yhden ihmisen vedenkulutus kolmelta ja puolelta kuukaudelta olla 7159 m3?
Ihan ensimmäisen kerran jouduin vesimittarin lukemat katsomaan (aiemmin vuokrassa ollut kiinteä vesimaksu).
Mutta siis onko tuo suurikin lukema? Kun ei ole mitään käsitystä sellaisestakaan.
Ihan ensimmäisen kerran jouduin vesimittarin lukemat katsomaan (aiemmin vuokrassa ollut kiinteä vesimaksu).
Mutta siis onko tuo suurikin lukema? Kun ei ole mitään käsitystä sellaisestakaan.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ei voi pitää paikkansa. Joko olet lukenut mittaria väärin tai sitten se on rikki. Eräs vaihtoehto on että se on 7,159 m3 tai sitten aiempi lukema on jo ilmoitettu ja nyt ilmoitat tuon vaan ja vesilaitoksella laskevat kulutuksen! Mutta tarkastahan nyt ensin, onko lukujen välillä pilkkua!
tulee 71.59.
Jos nyt vielä itse haluat laskea niin nykyinen luku on 010165.45 ja syyskuussa lukema oli 010093.86
lotraat aika helvetisti veden kanssa. Meilläpäin vesilaitos käyttää noin 40kuutiota vuodessa per pää laskutuksen mitoituksena, jollei aikaisempia kulutuksia ole saatavilla. Nyt olisi hyvä olla aikaisempia kulutuslukemia, jotta tähän saa jotain tolkkua.
kuukautta on 105 päivää. Ja n. 72m3...
tekee 685 litraa per päivä.
Aika hyvin kulutat.
Suomalaisen normikulutukseksi lasketaan
n. 200 litraa päivässä.
7159m3/3,5kk=2045m3/1kk (kk=30pv)
2045m3/30pv=68m3 /1pv
68m3/24h=2,8m3/1h
2,8m3=2800l/60min=46l/min
Eli taloudessasi kuluu vettä 46 litraa minuutissa johonkin, ja koko ajan.
Aika paljon!
Jos oikeasti kuluisi 46 litraa/min niin jossain on melkoinen vuoto. Esim suihkuhana antaa noin 12 litraa/min ulos täydellä teholla. Kyllähän sen kohinankin kuulee jos putkistosta juoksee vettä 46 litraa/min.
Mittari sökö tai koko taloyhtiön vedenkulutus kulkee tuon mittarinläpi, on mahdollista jos putkimies ollut pienessä tuiskeessa työmaalla.
Jos olet uuden asunnon ensimmäinen asukas, joudut todennäköisesti maksamaan melkoisen laskun. Jos asunnossa on asunut aiemmin muitakin, mittarissa näkyy tietenkin edellisten asukkaidenkin laskutetut kulutukset. Ei mittaria nollata asukkaiden välissä.
Oletko tarkastanut kun esim illalla kaikki hanat ja muut vettä käyttävät laitteesi ovat kiinni, pyöriikö vesimittarisi silloin?
Jos pyörii, niin silloin on hätä jo melkoisen suuri.
Otit kai huomioon, että edellinen mittarilukema (jonka edellinen asukas on lukenut) vähennetään sinun nyt ottamasta lukemasta, jolloin saadaan veden kulutus.
Mittarissa ollut lukemahan on koko sen mittarin elinkaareen kertynyt summa.
lukemien 010165.45 ja 010093.86
erotus on 71,59 litraa!