Hei. Suunnitelmissa ensimmäinen oman asunnon osto tulevaisuudessa, pitäis sitä ennen viisastua kaikissa perusasioissa jotta ei tulis huijatuksi. Asunnonostajan opas onkin hankinnassa jo, mutta kertokaapa lissää. Kyseeseen tulee rivari / paritalo, uusi / uudehko. Mitä kaikkia virallisia papereita pitää hankkia haltuunsa ennen kauppakirjan allekirjoittamista.
Nämä tiedän alustavasti:
Isännöitsijän todistukset, hallinnanjakosopimukset, vastuunjakotaulukot, osakkeiden lukumäärä ja jakautuminen yhtiössä, asunnon luovutus-pvm kunnon sanktiot myyjälle mikäli ei tapahdu, tontin vuokrat, yhtiöjärjestys , vastuunjako.
-> Kertokaapa käytännön kokemuksia asian virallisesta hoidosta ym. Miten välttää huijaus?
Kannattaako ostaa kerralla velattomaksi vai maksaa vain myyntihinta? Jos maksaa vain myyntihinnan ja lyhentää sitten yhtiölainaa, niin miten lainanhoidolle käy sitten KUN rakennusfirma menee konkurssiin ja varat katoavat Karibialle??
No Niin
Nämä tiedän alustavasti:
Isännöitsijän todistukset, hallinnanjakosopimukset, vastuunjakotaulukot, osakkeiden lukumäärä ja jakautuminen yhtiössä, asunnon luovutus-pvm kunnon sanktiot myyjälle mikäli ei tapahdu, tontin vuokrat, yhtiöjärjestys , vastuunjako.
-> Kertokaapa käytännön kokemuksia asian virallisesta hoidosta ym. Miten välttää huijaus?
Kannattaako ostaa kerralla velattomaksi vai maksaa vain myyntihinta? Jos maksaa vain myyntihinnan ja lyhentää sitten yhtiölainaa, niin miten lainanhoidolle käy sitten KUN rakennusfirma menee konkurssiin ja varat katoavat Karibialle??
No Niin
Vastaukset 11
Vanhimmat
...ja kun jouduin ottamaan pankista lainaa, kauppa tehtiin pankissa. Pankin lakimies tarkasti, että pantti oli arvoisensa eli siis ostettavan asunnon arvo riittää kattamaan lainan. Pankki vaati siis isännöitsijätodistuksen itselleen lainapäätöksen tekoon.
yhtiölaina ei ole firman lainaa tai lainaa firmalta vaan se on taloyhtiön nimissä olevaa lainaa.
Sitä ei muuten aina edes voi maksaa pois joten sekin asia kannattaa selvittää. Välillä on hauskoja ilmoituksia myynnissä olevista asunnoista joissa yhtiölainaa on tonni tai pari jäljellä..
Selvitä myös mitä korjauksia on tulossa tai tehty iästä riippuen ja kuinka paljon taloyhtiö on vastikkeina keräännyt säästöön varoja. Terve talouden pito kerää yleensä etukäteen vuosikorjauksiin yms varoja jotta lainaa ei edes niihin tarvitse kamalasti ottaa tai ollenkaan. Jos vastike on vain kulut vuositasolla niin varaudu sitten itsenäisesti..
Periaatteessa kun ostat välittäjän kautta niin asian pitäisi olla hallussa, vaikka sillekkin saralle mahtuu monta ataapertajaa..
Kannatta aselvittää myös miten talossa käytännössäa siat hoituu ja todella tarkkaan kuinka yhtiön hallitus on muodostettu ja miten sitä on mahdollista muuttaa. Tosin yhtiöjärjestyksessähän se on, mutta ei aina kovin selvästi.
Itselleni ainakin on jäänyt erittäin positiivinen kuva välittäjistä. Suosittelen käyttämään jotain isompaa toimistoa (huoneistokeskus, kiinteistömaailma, habita...). Oman ensiasuntoni ostin Habitalta ja kaikki sujui erittäin hyvin, hintaankin olen tyytyväinen. Habita on ainakin välittäjäni puheiden mukaan suurin yksityisessä omistuksessa oleva suomalainen, nettisivutkin on rakennettu yllättävän fiksuiksi -> http://www.habita.fi
Muista tarkistaa myös tehdyt remontit. Vaikka isännöitsijän todistuksessa ei lukisi mitään tulevista remonteista, niin niitä saattaa kuitenkin olla tulossa ja sitä kautta tuntuva lisälasku/ vastikkeen korotus. Käytä järkeä. Jos taloyhtiö on pärjännyt ilman remontteja jo neljäkymmentä vuotta, niin se tarkoittaa sitä, että kaikki kaatuu niskaan koht sillään.
Kysele mahdollisuuksien mukaan muilta osakkailta, miten taloyhtiön päätöksen teko on sujunut. Jos se ei toimi, menetät melkoiset määrät rahaa jossain vaiheessa.
Jos on uusi asunto, kannattaa tarkistaa jotenkin äänieristykset. Niissä on yllättävän usein häikkää ja korjaaminen on hankalaa - rakentaja konkurssissa tai muuten vain hankala - ja kallista. Ja asunnosta joutuu tietenkin muuttamaan pois remontin ajaksi.
Vaadi kosteusmittaukset ja kuntotarkastukset vaikka olisi "vain vähän käytetty".
En suosittelisi pientä taloyhtiötä tai paritaloa. Ongelmat naapurisuhteissa tekevät asumisen helvetiksi, kun osapuolet istuvat myös saman pöydän ääressä päättämässä taloyhtiön asioista.
Velkaa ei kannata koskaan pitää jos ei ole pakko.Myöskin kirjoituksesi on täysin pessimistinen, saattaisi olla parempi ettet lähtisi tuossa henkisessä tilassa asuntokauppoja tekemäänkään.
Papereista tarvitset isännöitsijätodistuksen, yhtiöjärjestyksen sekä viimeisen yhtiökokouksen pöytäkirjan. Välittäjä hankkii kyseiset paperit sinulle. Lisäksi kannattaa selvittää muiden osakkaiden yhtiölainojen määrä, koska niistä saattaa tulla ainakin tilapäisiä ongelmia myös niille, jotka ovat lainaosuutensa jo maksaneet maksaneet. Mikäli suunnittelet asuvasi asunnossa pitempään, niin kannattaa maksaa yhtiölaina heti pois asuntolainalla, jolloin saat myös yhtiölainan osalta asuntolainan verovähennysoikeuden. Kaupanteon ehdoksi kannattaa laittaa kuntokartoitus.
Kyllä vastuuntuntoinen myyjä (=välittäjä) huolehtii että kuntokartoitus tehdään ennen asunnonmyynnin aloittamista... Helppo se on ostajan lähteä hakemaan hinnanalennusta, mikäli kauppa on kiinni enää kuntotarkastuksesta!!! Etenkin kiinteistökaupassa, on aina molempien etu että kohde kartoitetaan kunnolla ennen minkäänlaisen ostopäätöksen tekemistä!!
Asunnon lainaosuus voi olla taloyhtiön ottamaa lainaa remontteja varten, tai uusilla asunnoilla rakentamista varten. Uuden asunnon lainan on neuvotellut rakentaja pankin kanssa, joten voi olla, että tämän lainan korot ovat pienemmät, kun mitä tavallinen ihminen voi saada. Pankit kun haluavat olla hyvissä väleissä rakentajien kanssa. Lainan korot selviävät isännöitsijältä. Välttämättä ei pankista kannata ottaa kalliimpaa lainaa halvemman lainan maksamista varten, mutta nämä päätökset vaikuttavat kuukausittaisiin maksueriin.
Jos et olisi ensiasunnon ostaja, suosittelisin maksamaan vain myyntihinnan, ja vaikka kuukauden päästä lainaosuuden. Näin maksat varainsiirtoveron vain myyntihinnasta. Mutta sinähän saat verovapauden ensimmäisestä asunnostasi, jos olet alle 40 v.
ja lisää tietoa osoitteessa http://asunnonostaja.blogspot.com/
Hyvä sivusto :)
Kuinka kävi?