peltokuviot avaruusaluksen teko-ohjeita,ainakin tässä videossa niin väitetään.Muuta mie en tästä videosta ymmärtänytkään, eli jos täällä on älykkäämpiä ja parremin kieltä osaavia niin katsokaa ja kertokaa mielipide tästä aiheesta.
http://video.google.com/videoplay?docid=-5754670943097613356&q=crop circle
http://video.google.com/videoplay?docid=-5754670943097613356&q=crop circle
Vastaukset 7
Vanhimmat
yllätävän fiksua laittaa avaruusaluksen teko ohjeet pelloille...
itse olen täysin vakuuttunut, että kuviot ovat vain anonyymeinä pysyvien ihmisten tekosia...tilataideteoksia, joka on saanut vain mystisen piirteen joissain yhteisöissä.
höpö
olen kanssasi, kuvioissa ei ole mitään "tolkkua" koska ei niissä ole mitään selkokieliseenpäinkään viittaavaa sanomaa tai saati ohjetta johonkin.
Tyhmiä ovat avaruuden alienukkelit jos eivät osaa antaa kunnollisia ja ymmärrettäviä viestejä meidän tulkittavaksemme. Ja sitäpaitsi miksi kaikki kuviot ovat pelloilla, miksei esim. suureen kallioon kaiverrettuna vaikkapa sädepoltto- tai muulla tekniikalla jota ei voi mieltää ihmisen tekemäksi?
Alkuun yhdeksän mielenkiintoista seikkaa mietittäväksi:
1) Ns. Stonehengen viljakuvio, jossa on yhteensä 151 ympyrää ilmestyi keskellä kirkasta päivää 7.7.1996 Englannissa. Englannin ilmavoimien entinen lentäjä David Kingston oli lennellyt Stonehengen ympärillä ja sen yli yhteensä seitsemän kertaa sinä päivänä ja kello 17.30 siinä ei ollut mitään viljakuviota. Puoli tuntia myöhemmin se oli siinä. Muitakin todistajia löytyi tapaukselle.
2) Vuonna 1997 ilmestyi hollantilaiseen porkkanapeltoon kuvio, jota Haselhoff itse on käynyt tutkimassa. Hän totesi, että pellon maaperä oli niin pehmeä, että hänen omista askelistaan jäi heti syvä jälki multaan. Muita jälkiä ei mullassa näkynyt. Haselhoffin mukaan on täysin mahdotonta, että joku ihminen olisi voinut tehdä tätä kuviota.
3) Viljakuvioissa esiintyy usein elektromagneettisia häiriöitä: Mm. Haselhoffin oma Minolta-kamera, joka toimii moitteettomasti muuten, lakkaa usein toimimasta kuvion sisällä. Haselhoffin oma kello on usein mennyt epäkuntoon viljakuvion sisällä.
4) Haselhoff viittaa myös havaitsemaansa varsin merkilliseen kärpäsilmiöön. Eräistä viljakuvioista hän on löytänyt kuolleita kärpäsiä. Jotkut näistä kärpäsistä ovat 'räjähtäneen' näköisiä ja osia niistä löytyy sieltä sun täältä. Mutta erityisen merkillisiä ovat ne kuollet kärpäset, jotka ovat jääneet 'imukärsästään kiinni' viljaan. Ne ovat sananmukaisesti kiinni viljassa imukärsällään, mutta jalat ja siivet ovat levällään ilmassa ja ne ovat kuolleet. Kirjassa julkaistaan parikin kuvaa tällaisista kärpäsistä.
5) Haselhoff kertoo myös omasta kuuluisaksi tulleesta 'hiirihavainnostaan'. Hän oli ottanut näytteitä erään viljakuvion sisältä, mutta myös kontrollinäytteitä kuvion ulkopuolelta. Ajanpuutteen takia hän jätti molemmat näytteet samaan paikkaan autotalliinsa ja jonkin ajan kuluttua hän huomasi, että hiiri oli syönyt kaikki siemenet kontrollinäytteestä, muttei koskenutkaan kuvionäytteeseen.
6) Haselhoff kiinnittää myös huomiota siihen uneliaisuuteen, joka iskee kuvioissa käyneisiin ihmisiin. Haselhoff toteaa, että hän itse on terve ja nukkuu yleensä yönsä hyvin, mutta käytyään kuvioissa, hän on merkillisen väsynyt ja unelias. Haselhoff kertoo myös, miten hän kerran näki, kun bussillinen turisteja tuli katsomaan erästä viljakuviota, ja hetken päästä kaikki bussissa olevat nukkuivat.
7) Kuvioista on usein löytynyt mikroskooppisia lasisia palloja tai magneettisia rautapalloja.
8) Kun on tutkittu viljakuvioita, niin on usein havaittu, että kuvioissa oleva vilja kasvaa huonommin kuin tavallinen vilja tai ei ollenkaan. Toisaalta on eräissä tapauksissa havaittu, että kuvioissa oleva vilja kasvaa jopa viisinkertaisesti verrattuna tavalliseen viljaan. Haselhoff sanoo: "Ajatelkaa, jos keksisimme miten aina saisimme viljan kasvamaan viisinkertaisesti. Ajatelkaa mitä tämä merkitsisi maailmalle!"
9) Kuvion sisällä oleva vilja usein 'räjähtäneen' näköistä, aivan kuin se olisi joutunut suureen kuumuuteen.
Haselhoff kertoo myös, että Marshall Dudley ja Michael Chorost -nimiset tutkijat ovat julkaisseet Internetissä perusteellisen raportin siitä, miten he ovat löytäneet englantilaisista viljakuvioista kolmetoista lyhytikäistä radioaktiivista isotooppia (mm. tellurium-119m, lyijy-203 ja thodium-102). Näiden luonnollinen ikä on vain jokunen päivä.
Kuka sitten on näiden kuvioiden takana?
Paitsi, että osa on ihmisten aikaansaannoksia, niin Haselhoff on täysin varma siitä, että monen kuvion takana on jokin muu äly. Hän pohtii 'maaenergiaa', muukalaisia (joista hänen mukaansa ei kuitenkaan ole todisteita) tai porttia toiseen maailmaan. Aika paljon tilaa Haselhoff antaa Riet de Graaf -nimiselle selvännäkijälle, joka kertomansa mukaan toistuvasti saa kosmoksesta viljakuvioihin liittyviä sanomia. Eräänä päivänä tällä 'kosmoksesta' peräsin olevalla älyllä on viesti itse Haselhoffille, ja antaa 'siunauksensa' Haselhoffille. Tämä siunaus toisi mukaansa sen, ettei Haselhoff ikinä enää sairastuisi. Haselhoff kertoo, että tuossa tilanteessa hän tunsi lihaksissaan sellaisen voiman, että se tuntui kuin 'olisi lyöty paistinpannulla päähän'. Eikä Haselhoff sen jälkeen olekaan sairastunut.
Haselhoff tekee lopuksi seuraavia johtopäätöksiä viljakuvioista:
Johtopäätös 1: Se käsitys, että kaikki viljakuviot olisivat yksinkertaisilla välineillä tehtyjä petoksia, ei riitä selittämään kaikkia dokumentoituja havaintoja.
Johtopäätös 2: Viljakuvioita pilkataan usein väärin perustein, ja niiden monimutkaisuutta on paljonkin aliarvioitu.
Johtopäätös 3: Viljakuvioilmiön oikea luonne on tuntematon suurelle yleisölle.
Johtopäätös 4: 'He jotka ovat pätemättömiä arvioimaan asiaa, pitäisi olla kommentoimatta ilmiötä' (Tri. G. Terence Meaden).
Johtopäätös 5: Pienet säteilevät lähteet, joilla on elektromagneettisia ominaisuuksia (=BOL=valopallot) ovat suoraan mukana kuvioiden syntyvaiheessa. (Niiden alkuperä ja tarkat ominaisuudet ovat vielä tuntemattomia).
Johtopäätös 6: Jotain erittäin merkillistä on meneillään.
Lähde: Haselhoff, Eltjo H.: The Deepening
Complexity of Crop Circles - Björn Borg /ufofinland.org.-
Tässä toisesta kirjasta juttua:
Kirjan kymmenennessä luvussa Marrs puhuu viljakuvioista. Hän kertoo kahdesta englantilaisesta miehestä, Doug ja Dave, jotka omien sanojensa mukaan ovat valmistaneet suuren osan Englannin viljakuvioista. Marrs suhtautuu epäilevästi tähän väitteeseen ja viittaa siihen, että ensimmäisessä lehtijutussa, jossa kerrottiin Dougista ja Davesta, niin jutun copyright oli 'MBF- Services' -nimisellä tuntemattomalla uutistoimistolla. Kun asiaa pengottiin tarkemmin, niin jäljet johtivat yritykseen, jolla oli yhteyksiä puolustusministeriöön. Marrs ihmettelee myös, miten Dougilla ja Davella on ollut varaa kiertää ympäri maailmaa kertomassa kuvioistaan.
Myös tähtitieteilijä, professori Gerald Hawkins on tutkinut viljakuvioita ja havainnut, että ne usein edustavat matemaattisia yhtälöitä, eli musiikkiskaaloja. Paitsi musiikkiskaaloja, Hawkins on myös löytänyt viljakuvioista viisi geometrista teoreemaa, eikä yksikään näistä teoreemoista ole mainittu Eukliiden geometriassa. Hawkins lähettikin kirjeen Dougille ja Davelle ja kysyi, miten he olivat keksineet ymppäämään valmistamiinsa viljakuvioihin näitä uusia teoreemoja? Hawkins ei kuitenkin saanut vastausta.
Bryce Bond -niminen englantilainen oli kävelemässä eräällä vehnäpellolla pimeässä keväällä 1991, kun hän tunsi itsensä lamaantuneeksi. Hän yritti huutaa, mutta ei saanut ääntä kuulumaan. Tällöin hän kuuli päässään matalan ja kohteliaan äänen, joka sanoi hänellä: 'Pysy rauhallisena. Emme tahdo pahaa. Seisot keskellä alustamme. Emme ole sinun ulottuvuudesta'. Kun lamaannus hellitti, niin Bond huomasi seisovansa keskellä viljaympyrää.
Lähde:
Marrs, Jim: Alien Agenda. Investigating the Extraterrestrial Presence Among Us
-Björn Borg /ufofinland.org.-
Kannattaisi miettiä asioiden laajuutta "hieman" pidenpää - ja lueskella vaikka asiasta kirjoitettuja kirjoja...
Kyllä tuossa videon esitetyssä "salatussa" aineistossa on selvä logiikka - jos vain perehtyy asiaan syvällisemmin...mielenkiintoista joka tapauksessa - eikä mitenkään mahdotontakaan se esille tuleva tieto.
"Kaikella tiedolla on kolme vaihetta:
ensin sitä pilkataan;
toiseksi sitä vastustetaan raivokkaasti;
ja kolmanneksi se hyväksytään itsestäänselvyytenä."
- Arthur Schopenhauer -
kritiikittömästi kaiken, mitä luet paitsi et tietenkään lainaamiasi tieteellisiä artikkeleita muilta osin kuin niiltä, jotka vahvistavat omia uskomuksiasi.
Toihan on suunnilleen pelkää sontaa.
Mielenkiintoinen "vastine"...tuollainen väite että kaikki mitä edellisessä kirjoituksessa on "sontaa"
- Tuollainen pitäisi perustella todella hyvin.
Jos vaikka erittelet ne yhdeksän kohtaa aluksi, jotka pystyt osittamaan täysin valheeksi.
Tuo luulo mitä esitit minusta että "uskon kritiikitömmästi kaiken" - ei pidä paikaansa. Tiedän että monet asiat näissä aihepiireissä ovat valitettavasti enemmän tai vähemmän huijausta.
Mutta esitettyjen asioiden joukossa on todellisia "helmiäkin"...joten tämä tästä sinun "yleistykstäsi"...
On totta että olen kiinnostunut asioista jotka tukevat omaa käsitystäni näiden asioiden todellisista olemassaoloista. Onko tälläinen suhtautuminen sinusta jotenkin väärä tai muuten "epäsopiva" ?
Monet mm. tieteelliset artikkelit tukevat asioita jotka hyvinkin olisivat mahdollisia niissä aihepiireissä joihin ne yhdistän. Jos mielestäsi näin ei ole, hyviä perusteluja sitten esiin - eikä "nimettömänä" huudella noin kuin olet tehnyt. Sinun oma uskottavuutesi tässä kärsii tuolla tyylillä eniten, - odotan hyviä perusteluja kantaasi.
Oletko perusteellisesti perehtynyt viljapeltokuvioiden fyysisiin ja kemiallisiin kattaviin analyyseihin, niistä löytyy hyvinkin mielenkiintoisia asioita...
Olemme älykäs laji, ja älyn käyttö aivan asianmukaisesti tuottaa meille nautintoa.
Tässä suhteessa aivot ovat kuin lihaksia.
Kun käytämme aivojamme voimme erityisen hyvin.
Ymmärtäminen on iloinen asia.
- Carl Sagan -
Salakielellä kirjoitetut katokorvausten tukiohjeet!