Ilta-Sanomissa tänään: äiti mursi 5-vuotiaan leuan.
Niin juuri, se ainoa oikea "veri on vettä sakeampaa"-äiti.
Niin juuri, se ainoa oikea "veri on vettä sakeampaa"-äiti.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
äiti kuin jos se on isä tai sijaisvanhempi?
täällä mainostetaan vain ja ainoastaan äitien paremmuuttaa koko muuhun maailmaan nähden, teko on erityisen raskauttava.
Voisitko laittaa tähän linkkejä kirjoituksiin, joissa väitetään, että yksin äiti on aina ja kaikissa tapauksissa paras hoitaja lapselle?
jossosiaalityöntekijä tekee sellaista kukaan ei edes hämmästy mutta äideiltä tulee voida olettaa enemmän
hänen voimansa riittävät, ei sinultakaan.
Mutta tätähän se juuri on:
-jos äiti hakee väsymykseensä apua, tarjotaan pahimmillaan huostaanottoa, likikään kaikilla kunnilla ei muuta ole tarjolla
-ja rakkikoirat saavat aihetta räksytykseen
-kun äiti ei hae apua, tapahtuu ikäviä
-ja taas rakkikoirat räksyttävät
Samat räksyttäjät ovat helposti kieltämässä myös kaiken tuen lapsiperheille... kummallista.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=116&conference=4500000000000382&posting=22000000022220157
täällä, niin kerropa nyt todellisia ratkaisuja, mitä pitäisi tehdä tällaisten tapausten ehkäisyksi ennakkoon!
Samantyylisen tuomion sai vähän aikaa sitten nuori isä vauvansa toistuvista törkeistä pahoinpitelyistä.
Toisessa ketjussa kyseltiin, onko uusin, Joensuun tapaus, jossa äiti tappoi lapsensa sama juttu, johon eduskunnassa viitattiin, kun puhuttiin lastensuojelun tavasta siirtää huostaanottoja rahan puutteen takia seuraavalle vuodelle. Ei olla saatu vastausta.
Joensuussa samassa taloyhtiössä toisen perheen isä oli tappanut kaksi lastaan joskus aikaisemmin.
Lastensuojelu potee rahan puutetta tässä rikkaassa maassa. Kuinka monen lapsen on tultava pahoinpidellyksi tai tapetuksi, ennen kuin Suomella on varaa investoida myös ihmisiin?
Milloin niin lasten kuin aikuistenkin mielenterveyshoito on tarvetta vastaavalla tasolla? Ehkä Joensuun tapaus olisi estetty, jos äiti olisi saatu hoitoon, koska hän oli potenut mielenterveysongelmia jo aiemmin.
Miksi perheiden tilanne täytyy kriisiytyä todella pahasti ennen kuin apua saadaan, eikä sitä saa aina sittenkään? Liian monelle uupuneelle vanhemmalle ainoa apu on lapsen huostaanotto.