Onko Jukka-talon suurelementit laadukkaita?
Joutuuko niissä tosiaakin puhkomaan höyrynsulkumuovit sähkörasioiden takaa?
Niin mites sitte se tuulensuoja kangas?
Joutuuko niissä tosiaakin puhkomaan höyrynsulkumuovit sähkörasioiden takaa?
Niin mites sitte se tuulensuoja kangas?
Vastaukset 8
Vanhimmat
kangas ammutaan puhki ulkoverhousta laitettaessa.
Hep, minä omistan juki-talojen suurielementti talon!
tosin se on vielä rakenteilla...
Ei joudu puhkomaan sitä höyryn sulkua, tosin tarkkuuta vaatii ettei sitä puhko kun porailee rasiaporalla reikiä kipsi-lastulevy kombinaatioon.
Enempi kiinittäisin huomiota siihen ettei asennusryhmä tölvi höyrynsulkuja rikki asentaessaan, kuten meillä kävi...
Tosta tuulensuoja kankaan rei´tys ammunnasta olen vähän eri mieltä; kyllä se läpi mennyt naula tiivistää sen reiän aivan kuten höyrynsulun lävistänyt naulakin!
Ihan ok:lta vaikuttaa juki-talojen suuri-elementit, huomaa kuitenkin että välipohjapalkit on sitten kanssa niitä lämpöpalkkeja, eli kovalevyä kahden höylä puun välissä, itse en siihen ole kovin vakuuttunut ollut, voi olla kantavuudet samaa luokkaa puun kanssa mutta kyllä ne vetelämpiä on sitten sivuttaissuunnassa.
kyllä meillä laitetaan verhot ikkunoihin, ei seinien sisään.. toivottavati se jukkatalojen kyhäelmä pysyy kasassa.
Ei saa sanoa ääneen ettei ole Runko-Leijonaa seinissä(ei ole muuten ainoa firma) seinissä.Onhan tuulensuojapaperi 90% halvempaa.
Niin, ja mitenkäs ne Kastellin liian harvat pystyt kun pitää kipsilevyllä talo jäykistää.
On se rakentaminen aika salatiedettä, kun ostaja haluaa halvalla ja myyjä mahdollisimman suuret voitot.
En usko että joutuu. Meillä on Jukan pienelementit eikä siinä ainakaan tarvinnut, joten en jaksa uskoa, että rakenne suurelementissä olisi tältäosin huonompi
syytä puhua, kyllä se menee viritelmien ja korvikemateriaalien piikkiin.
vain. Voit pitää näkemyksesi
jos on tilannut samaa kamaa kalliimmalla.