Terve!
3v. sitten, kesällä 2003 ostin uuden Primera 1.6 5d Visian. Takuu meni umpeen kesällä.
Juuri äsken, kesken ajon katosivat 1 ja 2 vaihde: keppi ei mene loveen. Muut vaihteet toimivat. Ajettu vasta 55000.
Missä voisi olla vika?
Onko vastaavia kokemuksia?
Huomasin syksymmällä, että ajotietokone sekoilee (silloin tällöin) ajoajan ja ajettujen km kanssa. Ilmenee, kun tauon jälkeen jatkaa matkaa: lukemat eivät pidä paikkansa.
Onko vastaavia kokemuksia?
T. Ralle
P12 takuu päättyi - viat alkoivat ?
13
4273
Vastaukset
- HannaKaisa
Samanlaisia kokemuksia on. VW Golf tonnikuussatku farkusta alkoi oireilla heti takuuajan (2 vuotta) jälkeen. Ilmastointi ei tominut (ai mutta eihän se kuulukaan VW:n vakiovarusteisiin), CD-soitin ei toiminut (ai mutta eihän se kuulukaan VW:n vakiovarusteisiin), jakopään hihna mureni (se taas kuuluu volkkariin)
Ovien kaukosäätö temppuli ja kone söi öljyä. Ja lisäksi se pirun kylmä pakkasella.- kalle
että on nuhapumppu 1.6 kone. Liian pieni noin suureen autoon.
- on....
kalle kirjoitti:
että on nuhapumppu 1.6 kone. Liian pieni noin suureen autoon.
haettu joulukuusi syvältä metästä????
- Mari ja Mekko
kalle kirjoitti:
että on nuhapumppu 1.6 kone. Liian pieni noin suureen autoon.
on naurettavan pieni pili, siksi täällä pullistelet.
- samankaltaista
Ajotietokoneen näyttö kulutuksen suhteen perustuu mielikuvitukseen lyhyillä matkoilla, esim. kaupunkiajossa. Maantieajossa näyttöön voi luottaa, kun ottaa huomioon, että tulokseen on aina lisättävä 0,5 l, jotta saataisiin oikea kulutuslukema.
Vaihteet pelaa hyvin. Takuuta ensi touko- kesäkuun vaihteeseen. Kone 1,8.- 2.0 Primera
Vuoden aikana 2.0 2005 bensakoneella, ajotietokoneen mukaan kulutus 8.0, laskimella laskien 8,36.
- mää vuan
2.0 Primera kirjoitti:
Vuoden aikana 2.0 2005 bensakoneella, ajotietokoneen mukaan kulutus 8.0, laskimella laskien 8,36.
..ja siihen kun lisäät mittarivirheet niin ollaan just tossa 0,5 l/100km.
- tappi menee loveen
mää vuan kirjoitti:
..ja siihen kun lisäät mittarivirheet niin ollaan just tossa 0,5 l/100km.
Matkamittarin virhe alle prosentin...
- tm/tuulilasi
tappi menee loveen kirjoitti:
Matkamittarin virhe alle prosentin...
Jonku testin mukaan matkamittarin virhe oli -5%, eli näytti liian vähän, jolloin kulutus olisikin oikeasti laskilmella laskettua pienempi.
- Vaihdoin Mondeoon
Omassa 2003 primerassa oli vikoja heti alusta asti ja riitti takuun loppuun asti. Rapiat satatonnia riitti tällä kertaa tätä huvia.
- piisasi
Omistan vielä muutaman kuukauden Primeran 1.9 dci traveller 2003 mallin. Alusta asti on tietokonenäyttö jumittanut, vikaa ei takuuaikana saatu korjatuksi. Kaksi kertaa on jättänyt välille, sähkövikojen vuoksi. Sisämateriaalit kuluneet yllättävän huonoiksi, esim. ovenkahvat ja penkit. Auto on ajo-ominaisuuksiltaan ollut myös pettymys: Levoton ohjaus, kova melu. Palasin saksalaiseen merkkiin, kun enlantilaisranskalainen japanilainen ei vastannut odotuksia, ei edes jälleenmyyntiarvon suhteen.
- guinness__
Minkä sähkövian takia olet jäänyt välille? En nimittäin ole koskaan kuullut sellaisesta tapauksesta alle kymmenen vuotiaalla Nissanilla..
- kerroilla
guinness__ kirjoitti:
Minkä sähkövian takia olet jäänyt välille? En nimittäin ole koskaan kuullut sellaisesta tapauksesta alle kymmenen vuotiaalla Nissanilla..
käynnistyksenesto jäi päälle. Eikä oma autoni merkkihuollon mukaan ole ainut tapaus, joten tuskin kuitenkaan ennätystenkirjaan...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2629386IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3176554Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?691554Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61371Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.921195- 1091141
Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut721003Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin40842Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23736MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk311728