kaulahelttojen hygienia

Elfarran

Miten te saatte puhdistettua vauvojenne kaulamakkarat?

Meillä puklausta pitkin päivää (4kk), joten kokoajan sinne helttoihin pääsee maitoa. Ja hajuhan on siis sanoinkuvaamattoman yökkö.

Ensinnäkin on tosi suuri työ päästä käsiksi sinne makkaroiden väleihin, koska silloin tyttö tietenkin jännittää ja pusertaa kaulansa mahdollisimman lyhyeksi.

Iho on siellä poimuissa niin herkkää ja ohutta, että vähänkin kun putsaa niin alkaa helottaa punaisena. Olen yrittänyt vähintään aamulla ja illalla kosteusliinalla pyyhkäistä töhnät pois ja laittanut sen jälkeen Bepanthenia. Kylvyssä tietenkin sitten yrittänyt pestä vedellä...kauhee huuto kun vähänkin menee sorkkimaan kaulalle.

Jotenkin vaan tuntuu, ettei se haju edes lähde noilla toimenpiteillä. Onko jollain parempia konsteja? Jotain ihan puhdistusnestettä tms.?

14

1246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Adina

      ollaan putsattu illoin ja muutenkin aina kun on tarve pumpulilapuilla.joskus kun on ollut tosi punaista,ollaan laitettu pumpulille septidiiniä,mutta tosi harvoin kylläkin.ihan tukeva ote koko leuasta,ja sit nostaa vaa ylöspäin,ja koko kaula-alue on täysin "paljaana".vaikea selittää näin kirjoittamalla miten tarkoitan,mutta koko päätä nostaa ylös,se ei satu vauvalle ja siitä on tosi helppo putsata..

    • näin meillä

      Hei! Ostin tyttärelle - meilläkin mahtava kaksoisleuka - apteekista vauvoille soveltuvaa kylpyvaahtoa. Pesen kaulan kylvyssä, meillä kun kylvetään nukutusmielessä melkein joka ilta. Joskus aamullakin huuhdon kaulan ensimmäisen vaipanvaihdon ohessa. Kannattaa putsailla kunnolla kaulan herkkää aluetta, nimittäin sinne jäänyt lika voi aiheuttaa pahempiakin iho-oireita. (neuvolassa sanottiin)

    • puhtaaksi

      meillä putsaillaan makkarat joko kylvyssä tai sit kuiviltaan perunajauhhojen avulla.Eihän se ilman sähläystä onnistu,mut ripotellaan pottujauhoja kaulalle ja sit jollain pehmeällä (esim puhtaalla vauvan sukalla) pyyhitään..lähtee kököt pois ja tekee hyvää punoittavalle ja aralle iholle.
      Joskus ollaan laitettu bacibact-puuteria kaulalle jos on oikein punoittava ja kostean näköinen..siinä on jotain antibioottia tai jotain joka auttaa tulehdukseen kaulalla ja parantaa..

    • Jihuuu

      Itse pyyhkäisen sen (välillä kauhean näköinen just kun se puklu sinne pääsee menemään, joskus jos tullut huomaamatta) ihan vain kostealla liinalla tms., en ole pistänyt mitään aineita ja usein se saattaa olla illalla ihan kamalan punainen mutta avot - aamulla sen näköinen kuin ei ikinä olisi punoittanutkaan. Eikös ne rasvat voi hiertää ja hautoa vaan lisää? Sama homma meillä pepun punotuksen kanssa, joskus on ollut tosi punaisena mutta hetkessä paranee kun antaa olla vaan. Kaulan kanssa on tietysti hankalampi, kun ei voi oikein ilmakylvytellä (mitä nyt ehkä mahallaan vähän ne poimut tuulettuu). Itse ihan vaan rohkeasti mutta hellin ottein ne poimut siitä pyyhin, sieltä makkaroitten välistä etsimällä :D

    • Mipa ja Kassu

      Heipä hei!

      Meillä on kans aina yhtä itkua koko kuivaustoimi varsinkin kaula on paha.Joten nyt olenkin keksinyt laulun millä ainakin meidän poika vain hymyilee, kun kaulaa kuivaa/pesee/laittaa talkkia(sitä meillä käytetään ja hyvin toimii)

      Heh eli laulu menee jaakko-kulta biisin rytmissä, lauletaan sellasella "salaperäsellä äänellä":

      Missä on kaula?(salaperäinen ääni)
      Missä on kaula? (-II-)
      Täällähän minä (innostuneella äänellä, ja samalla nostetaan leuasta päätä)
      Täällähän minä (-II-)
      Putsataanko/kuivataanko kaula?
      Putsataanko/kuivataanko kaula?
      Joojoojoo,
      joojoojoo!

      Heh, kuulostaa naurettavalta, mutta meillä ainakin toimii kaikiin kohteisiin, mitkä aikasemmin tuottanut vauvalle "tuskaa" mm. kainalot, kaula, korvantaukset jne.
      Kantsii kokeilla :D

      • Elfarran

        Tuo laulu on paras! Vaipanvaihdon yhteydessä mekin lauleskellaan, mutta kaulahommat on senverran ressit, että lauleskelu on jäänyt. Täytyy ehdottomasti kokeilla!

        Ja minäpä vaihdan sen rasvan vaikka talkkiin niin katsoo miten se toimis. Ehkä apteekista vois varuilta sitä Bactin Pasia (ennen Mysínin Pasi, huono sisäpiirivitsi) kans ostaa.

        Meillä kaks makkaraa siellä kaulassa, mutta yritetäänpä seuraavalla kerralla vähän varmempia otteita siitä leuasta.


      • suositteli
        Elfarran kirjoitti:

        Tuo laulu on paras! Vaipanvaihdon yhteydessä mekin lauleskellaan, mutta kaulahommat on senverran ressit, että lauleskelu on jäänyt. Täytyy ehdottomasti kokeilla!

        Ja minäpä vaihdan sen rasvan vaikka talkkiin niin katsoo miten se toimis. Ehkä apteekista vois varuilta sitä Bactin Pasia (ennen Mysínin Pasi, huono sisäpiirivitsi) kans ostaa.

        Meillä kaks makkaraa siellä kaulassa, mutta yritetäänpä seuraavalla kerralla vähän varmempia otteita siitä leuasta.

        laittamaan rasvaa ja sen päälle sitten talkkia. Ei mennyt kauaa kun hävisi näppylät ja punoitus. Rasvana käytetään bevitaa, saa apteekista.


      • hih-hih-hih
        Elfarran kirjoitti:

        Tuo laulu on paras! Vaipanvaihdon yhteydessä mekin lauleskellaan, mutta kaulahommat on senverran ressit, että lauleskelu on jäänyt. Täytyy ehdottomasti kokeilla!

        Ja minäpä vaihdan sen rasvan vaikka talkkiin niin katsoo miten se toimis. Ehkä apteekista vois varuilta sitä Bactin Pasia (ennen Mysínin Pasi, huono sisäpiirivitsi) kans ostaa.

        Meillä kaks makkaraa siellä kaulassa, mutta yritetäänpä seuraavalla kerralla vähän varmempia otteita siitä leuasta.

        Hih-hih!! en menannu tajuta, Mysinin Pasi ha-hah-hah... Ihana!!!


    • 5.5 kk

      kannattaa ainakin illalla huuhdella lavuaarisssa ihan vedellä iltapuuhien lomassa kaula, meillä oli pienenä pojalla hieman hiertymää kun vain kostealla vanulla pyyhin ja kuivasin, pari päivää huuhtelin vedellä ja hieman talkkia ni eipä oo vaivannu, jos joskus punoittaa ni huuhtelee silloin, muuten vanulla. enää ei ole ongelma ku makkarata ei enää niin tiiviissä paketissa ;)

    • emo83

      Minä putsaan heltanvälit vähintään kerran päivässä kostutetuilla vanulapuilla, kuivaan ja sivelen vielä perunajauhoja kosteutta imemään. Meilläkin tytsy vetää leukaa rintaa vasten, ettei millään meinaa päästä kaulaan käsiksi, mutta keksinpäs konstin: Tyttö makoilee hoitoalustalla ja näytän tytölle esim. pesuainepulloa, jossa kivoja kuvioita ja vien sen sitten tytön pään taakse, jolloin hän kääntyy katsomaan ja leuka nousee! Siitä nopeasti pyyhin kaulan ja kuivaan... Ainakin jonkin aikaa on tämä konsti toiminut, nyt vähän näyttää siltä että on keksinyt tuon mun huijauksen eikä enää pesuainepullo kiinnosta... Täytyypä vaihtaa tavaraa, josko toimisi paremmin. Tai sitten pidän tyttöä istuvassa asennossa, ja hän itse kannattelee päätään ja kurkottelee katsomaan jotain jännää, jolloin leuka nousee...

    • Aijami

      Itse käännän vauvan käsivarrelleni vatsalleen, jolloin vauva vaistomaisesti alkaa kurottelemaan päätään ylöspäin. Sitten vain pää lavuaarin alle ja kaulan saa putsattua oikein hyvin aamuin ja illoin.

      • Frouva

        Täällä myös kombo pyyhintä-bephanten-perunajauho. Yllättävää on ollut se, että nelikuinen tyttö on ryhtynyt naureskelemaan, kun sitä alimmaista kaulapoimua kaivaa esiin eli se ei olekaan niin inhottavaa kuin mitä voisi itse kuvitella.

        Vatsallaan ollessa meillä ojennellaan kaulaa myös niin kovin, että silloin on helppo sekä putsata että rasvata ja ilmakylvettääkin hetken. Sitten vaan imeytymättömät rasvat pumpulilla veks ja snadisti perunajauhoa perään.


    • Anonyymi00013

      Hyvä aloitus, mutta toteutus Gigantin 999 kautta ihmisoikeus rikkomuksiin Suomi

      Hygienia
      Se joraa jäädä Ruotsinkielen helvetti kaupungin Ladun reunaan kohta lapsi ulos
      Ei kukaan jatka ei kaikkia tarvitse kaulahuivi pyyhe tms tieltä kerätä.
      Jatkuva Karsikas vaatii vaateita kierrätys astiat
      Kertaus lapset ei kaikkia eikä oikeastaan mitään pidä ajotieltä hakea älä pyydä papi takaapäin Jehova kastetta

    • Anonyymi00014

      Niitä ei kannata ravistella niin ollenkaan. Vauvoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      343
      2779
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      58
      2235
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      1929
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      64
      1569
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1512
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      60
      1054
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1019
    8. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      7
      908
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      204
      830
    10. 37
      738
    Aihe