Kyselisin onko mahdollista siirtää vhs nauhoja jollain lailla digiboxin kautta talteen koneelle? jos on niin millä lailla? kun tuntuu että scartit ovat vain ulostuloja.. jeesatkaa jos tiedätte.. kiitos.. muita hyviä ehdotuksia vhs siirtoon koneelle?
(ostin Dazzlen kaapelin jossa on toinen pää usb ja toisessa RCA:t mutta laatu on siinä ihan paska! )
(ostin Dazzlen kaapelin jossa on toinen pää usb ja toisessa RCA:t mutta laatu on siinä ihan paska! )
Vastaukset 2
Vanhimmat
Se on kaikkein mutkattomin systeemi. Vaikka se on tv-kortti niin analogisissa tv-korteissa on yleensä myös video-sisääntulo liitäntä, digikorteissa sellaisia ei ole jostain syystä.
Ota ääni äänikortin kautta, niin laatu ainakin säilyy parempana.
Digitointiohjelmalla sitten vaan digitoit, sit editoit mahdolliset mainokset pois jne, pakkaat sen MPEG-2:lla, MPEG1:llä tai DivX:llä ja poltat DVD:lle ja avot, niin sulla on dvd:llä leffa!
Siis onko kyse tallentavasta digiboksista? Ne tallentavat vain DVB-signaalin. Niissä ei ole softaa tai rautaa analogisignaalin vastaanottamiseksi ja digitoimiseksi. Erillisellä DVD-tallentimella saa materiaalin talteen. Niitä saa nykyään n. 150 eurolla ilman kovalevyä. Kovalevyllisiäkin saa jo n. 250 eurolla.