Perintökastemekon kirjailu

gdsgåu

Meillä on käytössä perintökastemekko, joka on ollut suvun käytössä jo 40-luvulta saakka. Mekkoon on kirjailtu kastetun nimi sekä vuosiluku. Lapsemme syntyi juuri ja ristiäiset tullaan järjestämään vasta ensi vuoden puolella. Kysymys kuuluukin, kumpi vuosiluku mekkoon nyt tulisi kirjailla, syntymävuosi vai kastevuosi??

4

940

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Täti

      Meilläkin on perintökastemekko ollut käytössä,
      ja siihen on ommeltu koko päivämäärä
      - ja muistakseni kastepäivä.
      En ole aivan varma, koska äitini on hoidellut
      tämän puvun kirjailu- ja säilytyspuolen:)

      Tämä teidän lapsenne on ilmeisesti ainoa,
      jolla on kastejuhla eri vuosi kuin syntymäjuhla?

      • gdsgåu

        vastauksestasi täti. Itsekin alan kallistua sen kastevuoden puolelle, tuntuisi jotenkin loogisemmalta. Onhan kyseessä juuri kasteeseen liittyvä vaate.

        Lapsemme on todellakin suvun ensimmäinen, jonka kohdalla syntymä ja kaste osuvat eri vuosille. Siksi iskikin moinen epäröinti. Mutta jos jollakin on vielä omakohtaisia kokemuksia, niin mielelläni niistä kuulisin, kiitos.


    • kastemekko

      meidän suvussa on myös tällainen perintömekko ja siihen on kirjailtu lapsen koko nimi ja kastepäivä.

    • ninnuliina--

      Itse olen juuri paininut saman ongelman kanssa. Pukuun on jo 6 nimeä ja vuosilukua kirjailtu, nyt on ensimmäinen, jolla syntymävuosi ja kastevuosi eri. Olen kuitenkin kallistunut syntymävuoden puolelle, koska se on kuitenkin ehkä tärkeämpi silloin, kun joku vaikka parinkymmenen vuoden kuluttua pukua katselee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      32
      2088
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      46
      1705
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      112
      1476
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1216
    5. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      1024
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      968
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      855
    8. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      31
      792
    9. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      779
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      100
      727
    Aihe