Auttakaa joku mua ku en saa muuten palautettua yhtä koulutehtävää...! Mulla on englannin kielinen Word enkä tiedä mistä sieltä saa tehtyä sen automaattisen sisällysluettelon? Tietääkö joku??
Sisällysluettelo?!!
Sarah-
3564
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
sun on pitänyt käyttää tekstissä Wordin tyyleistä Otsikkotyylejä. Sille sivulle jolle sisällysluettelon teet (älä käytä otsikkotyylejä tällä sivulla, esim. sanaan Sisällysluettelo): Insert/References/Index and Tables, otat välilehden Table of Contents, valitset näytetäänkö sivunumerot (show page numbers) ja tasataanko ne oikealle (Right align page numbers), avaa luettelo Tab leader ja valitse miten teksti ja numerot erotetaan. Valitse luettelosta Formats sopiva luettelon ulkoasu. Valitse luettelosta Show levels mitkä otsikkotasot näytetään. Jos valitset muotoiluksi From template, voit napsauttaa painiketta Modify... ja muuttaa sisällysluettelon tyylejä.
Jos teet muutoksia tekstiin, sisällysluettelon päivität kun olet kursorilla jossakin sen alueella napsauttamalla hiiren oikealla , valitse Update Field, ja ikkunassa valitset haluamasi vaihtoehdon.
..laiton jo tehtävän menemään, tein sisällön leikkaa-liimaa tyylillä :P Mutta seuraavaa kertaa silmällä pitäen... Mistä ne otsikkotyylit saadaan? Muuten ehkä kässäsinki ohjeesi, kiitos avusta
näin (Word 2003) esim. tehtäväruudun kautta: valitse muotoiltava kappaleen otsikko hiirellä maalaamalla, napsauta Styles and Formatting painiketta, tehtäväruutuun avautuu saman niminen ikkuna, ja otsikoita ovat Heading-nimiset tyylit. Tyylien muokkaukseen pääset kyseisen tyylin kohdalla kursorin ollessa sen päällä viereen tulevan nuolen kautta.
Löytyisiköhän Microsoftin suomenkielisiltä office-opetussivuilta lisää tietoa sulle, valikoissahan, vaikka ohjelma olisikin erikielinen, on kuitenkin sama komentojärjestys?