Kumman Dieseliin kannattaa kallistua? Olen ymmärtänyt että C5 vikamäärä on nykyään pienempi kuin muissa merkeissä. Pitääkö paikkaansa ja miten toimii TD mondeo nykyään? Onko havaittu paljon tyyppivikoja näissä 2005 2006 malleissa?
C5 vai mondeo?
mites ois?
41024
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
mondeosta en osaa sanoa yhtään mitään,mutta nykyinen c5 2.2 diesel on jo aikamones citikka.
viat ovat poistuneet jo melkein kokonaan sanotaanko 2004-2006 malleista.
letkeää menoa on ollut aina,ja tuo nykyinen on kyllä ajamisen nautintoa kaikin puolin.
moottori on kyllä loistavaksi todettu,eikä edeltäjänakuttajatkaan olleet huonoja.kaksoisturbo takaa vahvan väännön,ja kulutuskin on n.5-6 litran tietämillä,käy kokeilemassa sittenhän sen tietää!
noh, vaihtoehdot on: mukava / jokumuu. son makuasia.
nykyään siltä että Mondeon jälleenmyyntiarvo putoaa nopeammin kuin C5. Meinaan kun ottaa autotalli.com haun molemmista esim 2003 ja 2004 diesel farmarit. Näyttäisi siltä että 2004 mondeota myydään hinnalla jolla saa vuotta vanhemman 2003 C5:n. Lisäksi C5 varustelu lienee aina parempi kuin Mondeossa ja niin taitaa olla myös uuden hinta.
Miten tämä Mondeon dieselien myynti menee tulevaisuudessa, kun se Limited sarja myytiin loppuun. Myydäänkö taas normaalihinnalla kunnes tulee uusi malli?