Neuvoja

kaivataan!Minulla on 7vko vanha tyttö ja hänellä on hieman tuo yö ja päivä vielä sekaisin.Eli illalla nukkumaan n.22-23,syö 02-03 ja sen jälkeen ei nuku enää kunnolla,ähisee tuhtaa ja lopuksi alkaa itkemään kun on jo aivan hereillä,no sitten parituntia hereillä ja sitten taas uni maistuu ja nukkuu pitkin päivää useasti.Iltaisin teen asiat samalla tavalla ja tuohon aikaan neiti on jo aivan väsynyt joten liian aikaisin ei mene sänkyyn....Jos saitte hiukankaan selvää mitä tarkoitin ja jos on hyviä vinkkejä niin otan niitä mielellään vastaan!!!!
4427
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

eipä tuohon muuta kuin, että ajan kanssa se rytmi tulee. Ei voi odottaa, että noin pienellä vielä välttämättä on rytmistä tietoa..

Äänestä

Toi on ihan normaalia, ei tuon ikäisen vauvan tarvi vielä tietääkkää, että milloin on yö ja milloin päivä. Rutiineilla sitä sitten pikkuhiljaa oppii, mutta yleensä (ainakin minun ja tuttujen kokemuksista) lapsi alkaa vasta n. 3kk-6kk tietämillä rytmittyä.

Äänestä

pikkuhiljaa muotoutuu. Vauvathan ei itse osaa tehdä eroa päivän ja yön välillä vaan sehän opetetaan heille. Ei sille mitään voi jos herää yöllä. ÄÖisin, kun herää syömään tai muuten vaan, älä puhu vauvalle, teet vain sen mitä pitää mutta puhumatta mitään ja mahdollisimman vähän valoja päälle. Jos vauva hereillä sen pari tuntia, niin sitten on mutta älä seurustele vauvan kanssa, pidä sylissä, jos muutenkin pidät mutta ei muuta. Pikkuhiljaa vauva oppii, että turha herätä yöllä, koska silloin kukaan ei seurustele hänen kanssaa. Sitten päivällä on juttelun ja leikin aika.. Kyllä se siitä sitten..

Äänestä

... ja hauskinta, että myös meillä on 7 viikkoa vanha tyttö !!!
Rytmi on aivan samanlainen. Tosin minä olen ollut siitä jo aika hyvilläni, sillä välillä se oli vielä pahempikin...

En tiedä kuinka toimit, mutta itse huomasin että aluksi (ensimmäinen lapsi) reagoin turhan hitaasti tuohon klo 02-03:n heräämiseen.

Annoin suotta kuulua muutamia ahähdyksiä, ennen kuin nousin. Nyt kun olen hyökännyt salamana ensimmäisestä pihahduksesta syöttämään, niin neiti ei ole kerennyt valpastua liikaa ja nukahtanut sitten vähän paremmin syönnin jälkeen. (Siis onnistunut nyt parina yönä :) ).

Jossain vaiheessa untui myös että yöllisen ähinän syynä oli ilma mahassa, koska neiti rauhoittui heti kun sai röyhtäistyä.

Tsemppiä ja jaksamista teille !

Äänestä

Kommentoi aloitusta


............ kirjoitti:

kaivataan!Minulla on 7vko vanha tyttö ja hänellä on hieman tuo yö ja päivä vielä sekaisin.Eli illalla nukkumaan n.22-23,syö 02-03 ja sen jälkeen ei nuku enää kunnolla,ähisee tuhtaa ja lopuksi alkaa itkemään kun on jo aivan hereillä,no sitten parituntia hereillä ja sitten taas uni maistuu ja nukkuu pitkin päivää useasti.Iltaisin teen asiat samalla tavalla ja tuohon aikaan neiti on jo aivan väsynyt joten liian aikaisin ei mene sänkyyn....Jos saitte hiukankaan selvää mitä tarkoitin ja jos on hyviä vinkkejä niin otan niitä mielellään vastaan!!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu