sellaistaloitsuu... joka vois saada toisen tuntemaan samaa iloo tai tuskaa kun toinen?
onko...
2
543
Vastaukset
- Astrak
Ilosi ja tuskasi kuuluvat vain Sinulle.
- elisantti
Empatia (kreikan ilmaisusta em pathos, tuntea sisälle) tarkoittaa kykyä asettaa itsensä toisen henkilön asemaan ja ymmärtää toisen tunteita. Empatia on sympatian tapaan myötätuntoa, mutta sympatia on "kanssa tuntemista" (kreikan ilmaisu sym pathos), kun empatia on toisen sisällistä ymmärtämistä.
Paljon puhutaan myös empaateista, joilla on kyky tuntea toisen tunteet ja vaikuttaa niihin. Vaikka tämä usein sekoitetaan tieteisfiktioon ja television hömppäsarjoihin, on kyse kuitenkin eräänlaisesta ihmistyypistä, joka kykenee syvempään tunneskaalaan.
Eläintieteilijät ovat myös tutkineet eläinten kykyjä tuntea empatiaa. On tarinoita delfiineistä, jotka ovat pelastaneet uimareita hain hyökkäyksiltä, ja esim. USA:ssa tutkitaan kykeneekö kissa tai koira helpottamaan jollain tasolla ja tavalla esim. syöpäsairaan kipuja (kipueläimet). Ja esim. vanhainkodeissa sekä muissa hoitolaitoksissa lemmikkejä pidetään ihan hoidollisista syistä, jotta pitkäaikaispotilaat kykenevät hoitamaan ja rakastamaan lemmikkejä, kuten heillä kenties aikoinaan oli tapana tehdä omassa kotonaan. Me kaikki tarvitsemme rakkautta ja kykenemme antamaan ja vastaanottamaan sitä kaikissa elämämme tilanteissa.
Tarvitaanko sitten erillistä loitsua siihen, että johonkuhun voisi siirtää omat tuskansa ja/tai ilonsa? Ei minusta. Vaikka toki uskoisin, että esim. Voodoon piiristä sellaisiakin löytyisi. Toki muualtakin. Mutta kenties parempi olisi vain keskustella asianomaisen kanssa hänen aiheuttamastaan surusta ja murheesta, tai jakaa pienet ilonhetket. Ei kukaan meistä ole ajatustenlukija, joka maagisesti heti tietäisi virheensä tai sen mitä teki oikein, jollei toinen asiaa kerro. Sen takia meillä on suu sanoa ja sanat hallita tilannetta. Meni syteen tai saveen. Ainakin koetus on parempi kuin pullottaa kaikki tunteet sisälle. Ja mikäli toinen ei tajua parantaa omia huonoja tapojaan, niin aina saa ja voi valita seuransa. Sekin on parempi vaihtoehto, kuin manata toinen alimpaan helvettiin. Sellaisen kun jokainen kuitenkin rakentaa itselleen ihan ominkin neuvoin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2082824Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1672501Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061172Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831015Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1241002- 671000
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait269948Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka320921Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20899Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22768