onko...

olemassa...

sellaistaloitsuu... joka vois saada toisen tuntemaan samaa iloo tai tuskaa kun toinen?

2

435

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Astrak

      Ilosi ja tuskasi kuuluvat vain Sinulle.

    • elisantti

      Empatia (kreikan ilmaisusta em pathos, tuntea sisälle) tarkoittaa kykyä asettaa itsensä toisen henkilön asemaan ja ymmärtää toisen tunteita. Empatia on sympatian tapaan myötätuntoa, mutta sympatia on "kanssa tuntemista" (kreikan ilmaisu sym pathos), kun empatia on toisen sisällistä ymmärtämistä.

      Paljon puhutaan myös empaateista, joilla on kyky tuntea toisen tunteet ja vaikuttaa niihin. Vaikka tämä usein sekoitetaan tieteisfiktioon ja television hömppäsarjoihin, on kyse kuitenkin eräänlaisesta ihmistyypistä, joka kykenee syvempään tunneskaalaan.

      Eläintieteilijät ovat myös tutkineet eläinten kykyjä tuntea empatiaa. On tarinoita delfiineistä, jotka ovat pelastaneet uimareita hain hyökkäyksiltä, ja esim. USA:ssa tutkitaan kykeneekö kissa tai koira helpottamaan jollain tasolla ja tavalla esim. syöpäsairaan kipuja (kipueläimet). Ja esim. vanhainkodeissa sekä muissa hoitolaitoksissa lemmikkejä pidetään ihan hoidollisista syistä, jotta pitkäaikaispotilaat kykenevät hoitamaan ja rakastamaan lemmikkejä, kuten heillä kenties aikoinaan oli tapana tehdä omassa kotonaan. Me kaikki tarvitsemme rakkautta ja kykenemme antamaan ja vastaanottamaan sitä kaikissa elämämme tilanteissa.

      Tarvitaanko sitten erillistä loitsua siihen, että johonkuhun voisi siirtää omat tuskansa ja/tai ilonsa? Ei minusta. Vaikka toki uskoisin, että esim. Voodoon piiristä sellaisiakin löytyisi. Toki muualtakin. Mutta kenties parempi olisi vain keskustella asianomaisen kanssa hänen aiheuttamastaan surusta ja murheesta, tai jakaa pienet ilonhetket. Ei kukaan meistä ole ajatustenlukija, joka maagisesti heti tietäisi virheensä tai sen mitä teki oikein, jollei toinen asiaa kerro. Sen takia meillä on suu sanoa ja sanat hallita tilannetta. Meni syteen tai saveen. Ainakin koetus on parempi kuin pullottaa kaikki tunteet sisälle. Ja mikäli toinen ei tajua parantaa omia huonoja tapojaan, niin aina saa ja voi valita seuransa. Sekin on parempi vaihtoehto, kuin manata toinen alimpaan helvettiin. Sellaisen kun jokainen kuitenkin rakentaa itselleen ihan ominkin neuvoin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      148
      6761
    2. Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois

      Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul
      Maailman menoa
      35
      3718
    3. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      305
      3230
    4. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      71
      2832
    5. Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota

      Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma
      Maailman menoa
      5
      2292
    6. Milloin näit kaivattusi edellisen kerran?

      Olitteko juttusilla vai sivusta vain? Miten reagoit?
      Ikävä
      21
      1873
    7. Liikaa vauhtia

      Nuorukainen 17v. on ajanut 114 km/h 60 km:n alueella Nesteen kohdalla ja onneksi poliisi oli paikalla ja hurjastelu lopp
      Suomussalmi
      46
      1711
    8. 15
      1646
    9. Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"

      "– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri
      Maailman menoa
      5
      1624
    10. Kokoomuksen ja perussuomalaisten kannattaisi yhdistyä

      Näin saataisiin yksi yli 30 prosentin puolue, jolla olisi riittävästi voimaa jatkaa tarpeellisten rakennemuutosten läpi
      Maailman menoa
      8
      1388
    Aihe