sellaistaloitsuu... joka vois saada toisen tuntemaan samaa iloo tai tuskaa kun toinen?
Vastaukset 2
- Astrak
Ilosi ja tuskasi kuuluvat vain Sinulle.
- elisantti
Empatia (kreikan ilmaisusta em pathos, tuntea sisälle) tarkoittaa kykyä asettaa itsensä toisen henkilön asemaan ja ymmärtää toisen tunteita. Empatia on sympatian tapaan myötätuntoa, mutta sympatia on "kanssa tuntemista" (kreikan ilmaisu sym pathos), kun empatia on toisen sisällistä ymmärtämistä.
Paljon puhutaan myös empaateista, joilla on kyky tuntea toisen tunteet ja vaikuttaa niihin. Vaikka tämä usein sekoitetaan tieteisfiktioon ja television hömppäsarjoihin, on kyse kuitenkin eräänlaisesta ihmistyypistä, joka kykenee syvempään tunneskaalaan.
Eläintieteilijät ovat myös tutkineet eläinten kykyjä tuntea empatiaa. On tarinoita delfiineistä, jotka ovat pelastaneet uimareita hain hyökkäyksiltä, ja esim. USA:ssa tutkitaan kykeneekö kissa tai koira helpottamaan jollain tasolla ja tavalla esim. syöpäsairaan kipuja (kipueläimet). Ja esim. vanhainkodeissa sekä muissa hoitolaitoksissa lemmikkejä pidetään ihan hoidollisista syistä, jotta pitkäaikaispotilaat kykenevät hoitamaan ja rakastamaan lemmikkejä, kuten heillä kenties aikoinaan oli tapana tehdä omassa kotonaan. Me kaikki tarvitsemme rakkautta ja kykenemme antamaan ja vastaanottamaan sitä kaikissa elämämme tilanteissa.
Tarvitaanko sitten erillistä loitsua siihen, että johonkuhun voisi siirtää omat tuskansa ja/tai ilonsa? Ei minusta. Vaikka toki uskoisin, että esim. Voodoon piiristä sellaisiakin löytyisi. Toki muualtakin. Mutta kenties parempi olisi vain keskustella asianomaisen kanssa hänen aiheuttamastaan surusta ja murheesta, tai jakaa pienet ilonhetket. Ei kukaan meistä ole ajatustenlukija, joka maagisesti heti tietäisi virheensä tai sen mitä teki oikein, jollei toinen asiaa kerro. Sen takia meillä on suu sanoa ja sanat hallita tilannetta. Meni syteen tai saveen. Ainakin koetus on parempi kuin pullottaa kaikki tunteet sisälle. Ja mikäli toinen ei tajua parantaa omia huonoja tapojaan, niin aina saa ja voi valita seuransa. Sekin on parempi vaihtoehto, kuin manata toinen alimpaan helvettiin. Sellaisen kun jokainen kuitenkin rakentaa itselleen ihan ominkin neuvoin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 132196
Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r1671108Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.
Vaimon viesti on paljastanut totuuden.2711077- 79897
- 87833
- 63798
Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?22706Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran69691- 65681
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?138667- 47650
Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?131639Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32598Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.46594- 52592
- 40554
- 55548
Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."
Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y24544Kerro mies tarinasi
Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri20518Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.40513