huijausta?

Ohessa muutama laskelma:

Friskies annospussit sisältävät 4 % lihaa -> 100 gramman pussissa siis 4 grammaa lihaa. Pussi maksaa n. 50 senttiä. Lihan kilohinnaksi tulee siis 125 euroa.

Sheban pyöreät kipot sisältävät 50 % lihaa-> 80 gramman kipossa 40 gramaa lihaa. Kippo maksaa n. 1,20 euroa. Lihan kilohinnaksi tulee 30 euroa.

Almo Naturen annospussit sisältävät 50 % lihaa (nauta-tonnikala) -> 70 gramman pussissa siis 35 grammaa lihaa. Lihan kilohinnaksi tulee 28,60 euroa.

Kuka vielä väittää, että markettiruoka on halpaa? Lihan lisäksi ruuissa on yleensä viljaa, kasviksia tms. kissoille hyödytöntä höttöä. Maksaisitko itse "lihaisasta ruuasta", josta 96 % onkin jotain viljapalleroita?

Meitä huijataan! Markettibrändit keräävät mehevät rahat hyväuskoisten ihmisten lompakoista, jotka eivät ymmärrä ajatella hieman...
5525
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

harrastetaan kaikessa mahdollisessa. Eihän noi einesruuat ole ihmisellekään parasta mahdollista ruokaa saati sitten runsaasti viljaa sisältävä ruoka kissalle.. Tota harrastetaan, eikä noi saamasi tulokset yllätä yhtään. Voi vaan todeta että sama meininki jatkuu aina..

Äänestä

kissoilleni suoraan raakaa lihaa ( nauta, sika, kana ), tonnikalaa ja seitä. Tulee kaikista halvemmaksi ja kissa on tyytyväinen

Äänestä
  • syödään raakaa lihaa,sydäntä silloin tallöin,seitä,ja joskus ostelen mustista ja mirristä märkäruokaa,raksuina acanaa.

    Äänestä

No siltä näyttää, "täyspainoinen ravinto" useissa marketin ruokapusseissa ja juuri 4% ja kissa 99% lihansyöjä.

Äänestä

Tämän asian kun saisi ihmiset ymmärtämään niin olisin tyytyväinen. Ihmisiä todellakin huijataan koska ihmiset eivät tiedä, eivät jaksa ottaa selvää, ovat laiskoja, välinpitämättömiä...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sara kirjoitti:

Ohessa muutama laskelma:

Friskies annospussit sisältävät 4 % lihaa -> 100 gramman pussissa siis 4 grammaa lihaa. Pussi maksaa n. 50 senttiä. Lihan kilohinnaksi tulee siis 125 euroa.

Sheban pyöreät kipot sisältävät 50 % lihaa-> 80 gramman kipossa 40 gramaa lihaa. Kippo maksaa n. 1,20 euroa. Lihan kilohinnaksi tulee 30 euroa.

Almo Naturen annospussit sisältävät 50 % lihaa (nauta-tonnikala) -> 70 gramman pussissa siis 35 grammaa lihaa. Lihan kilohinnaksi tulee 28,60 euroa.

Kuka vielä väittää, että markettiruoka on halpaa? Lihan lisäksi ruuissa on yleensä viljaa, kasviksia tms. kissoille hyödytöntä höttöä. Maksaisitko itse "lihaisasta ruuasta", josta 96 % onkin jotain viljapalleroita?

Meitä huijataan! Markettibrändit keräävät mehevät rahat hyväuskoisten ihmisten lompakoista, jotka eivät ymmärrä ajatella hieman...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu