ongelma

mun opera selain rivittää tekstit oudosti.
miten sen sais että se rivittäis ne "oikein".
8508
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Tuo ilmiö johtuu ihan siitä että Opera noudattaa standardeja 100 %. Itsekin sitä aikaisemmin ihmettelin mutta selitys on todellakin tuo. Eli Opera näyttää sivut niinkuin webstandardien mukaan pitääkin näyttää.

Et voi vaikuttaa siihen kuin sillä että käytät selainta joka mielestäsi rivittää tekstit "oikein" mikä taas on standardien mukaan väärin.

Äänestä
  • Toimiikos kaikilla muilla acid2 testissä hiiren rulla oikein? Mulla jää kaksi outoa palkkia, otsasta ja silmien välistä paikalleen kun rullaa päätä ylös ja alas. Missäköhän vika?

    opera 9.10
    8679
    win XP

    Äänestä

  • rullahiiri kirjoitti:

    Toimiikos kaikilla muilla acid2 testissä hiiren rulla oikein? Mulla jää kaksi outoa palkkia, otsasta ja silmien välistä paikalleen kun rullaa päätä ylös ja alas. Missäköhän vika?

    opera 9.10
    8679
    win XP

    Itsellä tekee samaa kyllä. Outoa, jokin bugi se on. Mut en sanos häiritseväks, muuten selain toimii kuin unelma, eleettömän varmasti.

    http://www.webstandards.org/action/acid2/

    Tuossa siis se linkki testiin.

    Äänestä


  • old_profile_34379 kirjoitti:

    Itsellä tekee samaa kyllä. Outoa, jokin bugi se on. Mut en sanos häiritseväks, muuten selain toimii kuin unelma, eleettömän varmasti.

    http://www.webstandards.org/action/acid2/

    Tuossa siis se linkki testiin.

    Kyseisten kohtien on tarkoituskin pysyä paikoillaan (suhteessa selaimen ikkunaan), jos sivua vieritetään suuntaan tai toiseen.

    Äänestä

Esim. tämän sivuston aihealueiden otsikot on vähän miten sattuu Operalla. Foxi näyttää "oikein".

Äänestä
  • >...näyttää "oikein".

    Opera noudattaa parhaiten Internet-standardeja. Sitä ei kukaan pysty kiistämään.

    Äänestä

  • meni kirjoitti:

    >...näyttää "oikein".

    Opera noudattaa parhaiten Internet-standardeja. Sitä ei kukaan pysty kiistämään.

    mutta itseltäsi meni pieleen. Et kaiketi ymmärtänyt miksi tuo "oikein" oli lainausmerkeissä?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


zazzzu kirjoitti:

mun opera selain rivittää tekstit oudosti.
miten sen sais että se rivittäis ne "oikein".

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu