Hei!
Maksan tällä hetkellä ex-vaimolleni 150 euroa elatusapua. Tuo sama summa on ollut jo 7 vuotta. Lapsi muuttaa pysyvästi ensi vuonna meille, joten miten elatusapu määräytyy sitten? Siis maksaako ex-vaimoni saman 150 euroa? Itselläni tulot noin 2-kertaiset exään verrattuna. Lapsella ei ole oikeastaan mitään erityisen kalliita harrastuksia. Eli menot kuitenkin aika pienet. Kauanko elatusmaksuja maksetaan? Siis 18-vuoden ikään vaiko myöhempään?
Maksan tällä hetkellä ex-vaimolleni 150 euroa elatusapua. Tuo sama summa on ollut jo 7 vuotta. Lapsi muuttaa pysyvästi ensi vuonna meille, joten miten elatusapu määräytyy sitten? Siis maksaako ex-vaimoni saman 150 euroa? Itselläni tulot noin 2-kertaiset exään verrattuna. Lapsella ei ole oikeastaan mitään erityisen kalliita harrastuksia. Eli menot kuitenkin aika pienet. Kauanko elatusmaksuja maksetaan? Siis 18-vuoden ikään vaiko myöhempään?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Te voitte itse sopia summan mikä tuntuu kohtuulliselta.
Lapsen oikeus saada elatuksensa vanhemmiltaan päättyy, kun lapsi täyttää 18-vuotta. Kuitenkin lapsen vanhempi voidaan velvoittaa maksamaan lapselle koulutusavustusta, kun lapsi on täyttänyt 18-vuotta, jos se harkitaan kohtuulliseksi.
Kiitos vastauksesta.
Olisihan se kiva jos pystyisi sopimaan tuosta elatusavusta, mutta exä on niin hankala ettei taida onnistua. Minulta mahdollisimman paljon aikoinaan elareita halusi (mielellään kyllä maksoinkin) vaikkei lapselle mitään ikinä oikein ostellakkaan, siis vaatteet ovat aina jotain käytettyjä retkuja ym. Eikä harrastuksiin ole kannustettu kun ei oo viitsitty kuljettaa.
Paljonkohan suunnilleen 13-vuotiaan menoiksi arvioidaan. Lapsi ei harrasta tosiaan mitään erityistä.
Lukase tuolta, siellä jotain laskelmiakin mukana
http://www.yyl.fi/index.php?page=ero&sivu=elatus
no se 118 ja jotain päälle ainakin mikä on se kaupungin maksama raha jos ei etä hoida hommiansa...
Luulen että sun kannattaa pyytää vain tuo normiminimi kun exälläsi kuitenkin on pienemmän tulot. Tyydyt vähimpään niin hyväksyminen tulee helpoimmin -> taistelu vähenee -> kaikille parempi
Vuoden alusta nousee elatusmaksut, kun tulee 5% indeksikorotus...
Kannattaa olla lastenvalvojaan yhteyksissä, jos ette saa muuten sovittua.
tulisi, ei muuten tule ensi vuonna.
Elatusvelvollisen maksamat elatusavut nousevat 5 prosenttia 1.1.2007 lukien. Korotus koskee ennen 1.1.2002 vahvistettuja elatusapuja. Joten jos olet tehnyt tuon päivän jälkeen muutoksen tai yleensäkkin spparin, maksusi ei muutu jos sinulla olisi eka indeksikorotus, se h ypättäisiin 'yli', ja vasta seuraava nosto vaikuttaisi, eli n 2011...
korotus, hypätään yli...ja jos soppari tehty 1.1.2002 jälkeen, ei koroteta...tämä isukeille tiedoksi.
tietoa
http://www.stm.fi/Resource.phx/publishing/documents/9628/index.htx
Lapsen elatuksen tarve jaetaan vanhempien nettotulojen suhteessa.
Elatusmaksua maksetaan 18 vuoteen asti jonka jälkeen lapsella on oikeus hakea muualla asuvalta vanhemmalta koulutustukea, mikäli haluaa.
Aika pitkälle pääsee keskenään sopimalla joten käräjille ei tarvitse lähteä jos keskenään sopii ja lastenvalvoja vahvistaa.
Teidän tapauksessa tuo elari: (150/3)*1 Eli 3=yhteistulot ja 1=ex vaimon tulot