harkon nostoon

Tulipa mieleeni,että harkojen latomiseem/muuraamisenkin ehkä vois semmonen
kevenninnostoapuväline olla merkittävä apu?
Toiminta paineilmalla,hydraukiikalla ehkä
täysin mekaaninenkin voisi toimia.
Onkoos tämöstä olemassa vai pitääkö tehdä itte.
164085
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

aina tiellä, pitää asetella jne jne.. Systeemi jolla harkkolava ja laasti olisi jatkuvasti muurarin vieressä olisi hyvä, sekin on tosin jo tehty = appari. Ei silti, hienoa että joku tekee keksintöjä :)

Äänestä
  • helppoa kuin heinän teko

    Äänestä

  • mason- kirjoitti:

    helppoa kuin heinän teko

    Ainoastaan epätoivoiset käyttää ko.yritystä. On sen verran kovat hinnat.

    Äänestä

  • Pekka P.ska kirjoitti:

    Ainoastaan epätoivoiset käyttää ko.yritystä. On sen verran kovat hinnat.

    tai muuten vaan rahan päälle ymmärtämättömät epätoivoisia?

    Äänestä

Eikä tule . Jos tuollaisesta olisi hyötyä olisi se jo tehty , miniraanoja on kyllä , mutta ei oikein toimi tässä meidän harkkomallissa syitä on monia.

Äänestä

talonsa itse ilman miesten apua.

Pikaisesti laskettuna lisää yhden harkon kustannuksia 0,47 euroa ja sitä kulua ei tilaajat suostu maksamaan. Se on pois urakoitsijan tilistä.

Äänestä

Sehän on enää suhteellisen pieni juttu, nostaa harkko lavalta seinään.

Ne ne on kovia jätkiä jotka kantaa joka harkon pihalta telineille.

Äänestä
  • Sinänaä outo ketju? Tarve vain työmailla jossa on naisia?

    Meillä kannettiin 4-tasoisessa rakennuksessa ihan pihamaalta sinne neljänteen kerrokseen asti ja joka ikinen kantaja oli nainen, vaimo ja anoppi yhteistuumin. Minä sitten lykkäsin siitä jalkojen juuresta valmiiksi oikeisiin paikkoihin ja pystyyn nostetut harkot paikoilleen.

    Äänestä

Ota muija, emäntä, tai vellinkeittäjä apulaisex
nainen on luotettava ja toimii hyvin.

Äänestä
  • muijalle kun piti harkkoja nostaa tai laastia vääntää :)

    kuvaava alkukommentti: eihän nää ny niiiin paljo paina, turhaa kitinää.. alkoi kyllä painamaan 0,5 h kuluttua..

    Äänestä

Nosturilla lavat muurauspaikan viereen ja kropalla harkot paikalleen kahden miehen voimin. Toinen nakkelee harkot telineille pystyyn valmiiksi harkkolavoilta ( katkaisut mahdolliset laastit), josta toinen nakkelee ne paikalleen (Työmäärä noin 500 h/runko).

Jos talon haluaa nopeasti valmiiksi ja optimityömäärällä niin kannattaa toimia kuten yllä on esitetty. Muutakin voi luonnollisesti kokeilla, kuten esim. harkkojumpaa nosturikulujen säästämiseksi tai jotain muuta älytöntä, tuloksena yleensä viiveitä itse hankkeen etenemisessä.

Äänestä

N.25kg/harkko, nostokorkeus 0.2-1.8 m ,yli 200 harkoa/päivä jne.keventimellä paino ehkä - 1kg,
luusis edes vähän innostavan.
Varmaankin harkon paikalleen asettaminenkin olisi helpompaa ja nopeenpaa.

Äänestä
  • Mulla oli ennätys muistaakseni 87 harkkoa päivässä ja päivä oli yli 8h. Normaali saalis oli 40 - 60 kpl päivä. 200 harkkoa vaatii melkein 1500 kg laastiakin joten saa siinä ukko juosta.

    Äänestä

  • Amatööriharkkomuurari kirjoitti:

    Mulla oli ennätys muistaakseni 87 harkkoa päivässä ja päivä oli yli 8h. Normaali saalis oli 40 - 60 kpl päivä. 200 harkkoa vaatii melkein 1500 kg laastiakin joten saa siinä ukko juosta.

    Laittelee 150- 200 kpl/pv helposti (muurari appari)

    Äänestä

  • Amatööriharkkomuurari kirjoitti:

    Mulla oli ennätys muistaakseni 87 harkkoa päivässä ja päivä oli yli 8h. Normaali saalis oli 40 - 60 kpl päivä. 200 harkkoa vaatii melkein 1500 kg laastiakin joten saa siinä ukko juosta.

    Ei siis laasteja ja muurausta.
    Siis harkkolavat trukkipiikeillä liki ja
    siitä keventimellä (kiinni "tukkisaksilla" valuaukoista) siirto seinälle.
    Kelpaako 30 harkkoo/h ilman isompaa hikee.
    Tietenkin jos aukkojen kanssa joutuu tupeltaa
    niin voi hidastua.

    Äänestä

  • Marko. kirjoitti:

    Laittelee 150- 200 kpl/pv helposti (muurari appari)

    Ainahan harkkotalotyömaalla on pilkki, jos ammattilaiset nostaa.

    Sillä liikkuu harkot, telineet ja laasti. Joskus liikkuu miehetkin, vaikkei saisi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kevennin kirjoitti:

Tulipa mieleeni,että harkojen latomiseem/muuraamisenkin ehkä vois semmonen
kevenninnostoapuväline olla merkittävä apu?
Toiminta paineilmalla,hydraukiikalla ehkä
täysin mekaaninenkin voisi toimia.
Onkoos tämöstä olemassa vai pitääkö tehdä itte.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu