viritys-80cc

Viritykset:

-80cc Malossi MHR
-21mm dellorto phbg
-Arrowin tehoputki
-Avarrettu vakio ilmanputsari
-14-54 toisio välitys

Mopossa erikoisuutena 2kpl syyläreitä varmistamassa riittävän jäähdytyksen

KUN NOILLA LÄHTEE AJELEEN NIIN KUIN MONEN KILSAN JÄLKEEN JOKU MENEE JO RIKKI KERTOKAA KOKEMUKSISTANNE? MITEN HYVIN TUO MUUTEN KESTÄÄ?
5659
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

se räjähtää samantien ku pääset pihasta pois...

Äänestä

Osta mielummin piikki, saat melkee samalla hinnalla... ja piikit on tehokkaampia. ´No mutta jos sä noilla lähet ajamaa niin veikkaisin että et kovin pitkälle pärjää ensinnäkin sun pitää vaihtaa ainakin pääsuutin ja HYVIN todennäköisesti kun eka posliini tulee sua vastaa ni mopos lähti ja kortti kans jos sulla semmosta ees on. Koska 80cc pytyssä lukee se 80cc. ja arrowin teharista kuuluu melkonen ääni. Sillon se luokitellaan kortitta ajamiseksi jne jne jne ja jne...

Äänestä
  • Piikki samalla hinnalla? Kerroppa että mikäs kiinan ihme lähtee alle 500 eurolla?
    Ja toisekseen, tottakai uudessa isommassa kaasarissa on pääsuuutin jo sisällä, ja luonnnollisestikin se on isompi, eli millä perusteella pääsuutin täytyisi vaihtaa? Säätöjen sattuminen kohdalleen onkin sitten vaikeampi homma. Eli kaasari ja ilmansaanti täytyy säätää kohdalleen.
    Alukperäiselle kirjoittajalle: Malossi mhr on jo sitä luokkaa, että kampura sekä muut alakerran laakerit kannattaa vaihtaa vahvempiin, eli veikkaisin että alakerta pasahtaa ensimäisenä.
    Eikä 80 cc pytyllä huudateta samalla tavalla kun entisellä vakiolla, sporttipytyt ei ole tarkoitettu jokapäiväiseen rälläämiseen.

    Äänestä

  • Arrowin äänet ovat alakierroksilla kuin vakioputkessa, piikin sattuessa aikas metalliset.

    Äänestä

jos ihan MHR-sylkkää, etkä MHR replicaa tarkotat, ni 21mm on liian pieni kaasari tuolle pytylle. sopiva vois löytyä väliltä 24-26mm.

arrow on enemmänkin suunniteltu vakiopytylle, joten MHR-sylinterin kanssa olis suositeltavaa vaihtaa putki (esim. malossin MHR putki), jossa tehoalue ulottuu ylemmäs. MHR replican kanssa arrow vielä pelaa ihan hyvin.

ja tohon ylempänä käytyy piikkikeskusteluun sen verran, että piikin kanssa sua ei niin usein pysäytettäis, mut vakuutusmaksut olis kyllä parempi siitä maksaa ettei vakuutuspetoksesta jää kiinni. jos oot 16v, osta ihmeessä piikki, äläkä rupea leikkimään 80cc kamoilla kun tulee siitäkin aika kallista. sulla menee jo pelkkiin osiin ja niiden asennuksiin niin paljon rahaa, et niillä saa jo piikin. siihen vielä derbin hinta päälle, ni johan alkaa hienoja ja melkein uusia piikkejä saamaan sillä rahalla. vaikket 16v oliskaan, sut pysäytetään paljon epätodennäkösemmin piikillä ku tommosella virikasamopolla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


derbi senda r Xtreme kirjoitti:

Viritykset:

-80cc Malossi MHR
-21mm dellorto phbg
-Arrowin tehoputki
-Avarrettu vakio ilmanputsari
-14-54 toisio välitys

Mopossa erikoisuutena 2kpl syyläreitä varmistamassa riittävän jäähdytyksen

KUN NOILLA LÄHTEE AJELEEN NIIN KUIN MONEN KILSAN JÄLKEEN JOKU MENEE JO RIKKI KERTOKAA KOKEMUKSISTANNE? MITEN HYVIN TUO MUUTEN KESTÄÄ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu