eli onko kellään kokemusta asiasta, oikeuden kautta todettu isäksi, kaupungilta olen kokoajan saanut lapseni elarit, nyt tuli 150 euroa rahaa eilen, soitin elatuskäsittelijälle, sanoi että ne on ulosotosta tulleita rahoja isältä, eli tarkoittaako tämä että ensi kuussa en sitten saa elareita kaupungilta vai miten? joka kk olen saanut kaupungilta maksut, mitään ei ole jäänyt puuttumaan. eikö se 150 euroa kuuluisi mennä kaupungille eikä minulle?
lapsen isän veronpal. tuli mun tilille?
minä vain
5654
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Soitapa ja kysy elatusturvatoimistosta. Voihan olla, että esim. lapselle on määrätty elatusavuksi 200e, josta kunta maksaa sen 118,15€ ja loput siitä jää lapselle lapsen saatavaksi. Jos kaikki kunnan saatavat on maksettu niin loput sitten saa lapsi.
ei kun miehelle määrättiin se 118 euroa per kk, sen tákia olenkin niin hämmästynyt
Älä kerro kenellekkään vaan pidä salamyhkäisin virnein ne rahat.
.. sossusta kuin maksaa jälkikäteen takaisin!
elatusmaksua. Kun sinä saat elatustukea valtiolta. Isä on luultavasti jättänyt jossainvaiheessa maksamatta, joten rahat kuuluvat oikeutetusti sinulle. Tai siis lapselle jonka alaikäisyytensä vuoksi huoltaja saa ne. Onnellista uutta vuotta ja osta teille jotain yhteistä kivaa.