Hei vaan hyvät joulun juhlijat?? Millanen joulu teillä on?? Vietättekösen sukulaisten ja perheen parissa vai yksinkö? itse vietän sen perheen ja sukulaisten ympäröimänä. Toivotan kaikille hyvää ja rauhallista joulua eikä sitten mitään tappeluja.
Millanen joulun vietto perinne teillä??
3
374
Vastaukset
- tonttutiina86
Moikka Sasha78! Minun jouluni kuluu mukavasti mieheni seurassa, hää järjestelyt vievät kamalasti aikaa myös jouluna, kun uutenavuotena pitäisi naimisiin mennä! Normaalisti olen perheeni ja sukulaisten luona Ähtärissä.
Meillä 5 lasta yhteensä, kahdella vanhimmalla perhe, ja nyt tänä jouluna he aloittavat oman perhejoulunsa, joten annoimme kumpaankin perheeseen jätesäkilliset lahjoja siinä jokaiselle jotain.
3 lastamme tulee kavereineen meille huomenna.
Itse menen omien vanhempieni luokse koirani kanssa aamulla aikaisin (molemmilla on tonttulakit päässä).
Palaan kotiinpäin ennen klo 11, menen valmiiksi jo Joulurauhan julistukseen, siellä soi joulumusiikkia odotellessamme kello kahtatoista.
Jonka jälkeen menen kotiin.
Meille tulee yllätysvieras mieheni sisko joka jäi nyt yksin tänä jouluna, ja en suo kenenkään viettävän joulua yksin.
Haemme hänet ja käymme haudoille viemään kynttilät.
Sitten alkaakin tuo ruuan teko onneksi vain lämmityksiä ja pöytään laittaminen kauniisti.
Kissat ja koiramme syövät myös jouluateriansa olohuoneessa vierekkäin oikeista lautasista(ilman että edes yrittävät varastaa toisiltaan, ei toimi kuin ainoastaan jouluaattona), jokaiselle koottu joulupöydästä sopivasti ruokaa ja heille sopivaa.
Sitten hiljennymme hetkeksi, tiskaan astiat ja mieheni vie koirani lenkille.
Teen sen jälkeen glögit valmiiksi, osalle terästettyä ja tavallista autoilijoille.
Ja sen jälkeen lahjat jakoon, yksikään ei avaa ennenkuin kaikki on jaettu, sen tietää myös eläimemme.
Siinä sitten tulevat nuo puuttuvat lapsemme perheineen, viettämään iltaa kanssamme.
Ei kauaa aikaa kulu kun teemme joulukahvit kakkuineen ja torttuineen.
Siinähän sitä toimeliaisuutta kerrakseen, sitten haluankin levätä ja katsoa televisiota, tai jouluelokuvia DVD:ltä.
Joulupäivä aamuna valmiina menossa kirkkoon kuuntelemaan joulun sanomaa..
Ja joulupäivän otamme rennosti, lapset tulevat edelleen kavereineen meille syömään.
Ja vanhempani tulevat tapaninpäivänä kahville luoksemme.- salonki.veijo
Joulu oli poikkeuksellinen tänä vuonna kun
jouluaatto oli kaksi vuorokautta aikaisemmin
muuten järjestelyt sujuivat kuin aikaisemmat
joulut jotka olen järjestänyt sukulaiselleni
Terveisin salonki
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p475305Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "531857Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1361707Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella151619- 141385
Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v41250No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol26124981-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171077Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy771028Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah60877