Millanen joulun vietto perinne teillä??

sasha78

Hei vaan hyvät joulun juhlijat?? Millanen joulu teillä on?? Vietättekösen sukulaisten ja perheen parissa vai yksinkö? itse vietän sen perheen ja sukulaisten ympäröimänä. Toivotan kaikille hyvää ja rauhallista joulua eikä sitten mitään tappeluja.

3

377

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tonttutiina86

      Moikka Sasha78! Minun jouluni kuluu mukavasti mieheni seurassa, hää järjestelyt vievät kamalasti aikaa myös jouluna, kun uutenavuotena pitäisi naimisiin mennä! Normaalisti olen perheeni ja sukulaisten luona Ähtärissä.

    • Meillä 5 lasta yhteensä, kahdella vanhimmalla perhe, ja nyt tänä jouluna he aloittavat oman perhejoulunsa, joten annoimme kumpaankin perheeseen jätesäkilliset lahjoja siinä jokaiselle jotain.
      3 lastamme tulee kavereineen meille huomenna.
      Itse menen omien vanhempieni luokse koirani kanssa aamulla aikaisin (molemmilla on tonttulakit päässä).
      Palaan kotiinpäin ennen klo 11, menen valmiiksi jo Joulurauhan julistukseen, siellä soi joulumusiikkia odotellessamme kello kahtatoista.
      Jonka jälkeen menen kotiin.
      Meille tulee yllätysvieras mieheni sisko joka jäi nyt yksin tänä jouluna, ja en suo kenenkään viettävän joulua yksin.
      Haemme hänet ja käymme haudoille viemään kynttilät.
      Sitten alkaakin tuo ruuan teko onneksi vain lämmityksiä ja pöytään laittaminen kauniisti.
      Kissat ja koiramme syövät myös jouluateriansa olohuoneessa vierekkäin oikeista lautasista(ilman että edes yrittävät varastaa toisiltaan, ei toimi kuin ainoastaan jouluaattona), jokaiselle koottu joulupöydästä sopivasti ruokaa ja heille sopivaa.
      Sitten hiljennymme hetkeksi, tiskaan astiat ja mieheni vie koirani lenkille.
      Teen sen jälkeen glögit valmiiksi, osalle terästettyä ja tavallista autoilijoille.
      Ja sen jälkeen lahjat jakoon, yksikään ei avaa ennenkuin kaikki on jaettu, sen tietää myös eläimemme.
      Siinä sitten tulevat nuo puuttuvat lapsemme perheineen, viettämään iltaa kanssamme.
      Ei kauaa aikaa kulu kun teemme joulukahvit kakkuineen ja torttuineen.
      Siinähän sitä toimeliaisuutta kerrakseen, sitten haluankin levätä ja katsoa televisiota, tai jouluelokuvia DVD:ltä.
      Joulupäivä aamuna valmiina menossa kirkkoon kuuntelemaan joulun sanomaa..
      Ja joulupäivän otamme rennosti, lapset tulevat edelleen kavereineen meille syömään.
      Ja vanhempani tulevat tapaninpäivänä kahville luoksemme.

    • salonki.veijo

      Joulu oli poikkeuksellinen tänä vuonna kun
      jouluaatto oli kaksi vuorokautta aikaisemmin
      muuten järjestelyt sujuivat kuin aikaisemmat
      joulut jotka olen järjestänyt sukulaiselleni
      Terveisin salonki

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos

      Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks
      Maailman menoa
      62
      5654
    2. Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?

      Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää
      Maailman menoa
      67
      3423
    3. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      21
      3158
    4. Demareissa jo paniikki päällä

      Talouspoliittinen kykenemättömyys repii puolueen kahtia.
      Maailman menoa
      113
      2896
    5. En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä

      kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri
      Maailman menoa
      64
      2347
    6. Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon

      ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu
      Maailman menoa
      40
      1765
    7. Mikä ihmeen v&v megastore?

      Tulee Pohjoisväylälle. Mitä siellä myydään? Keski-uudessamaassa juttua.
      Järvenpää
      1
      1298
    8. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      1135
    9. Miksi kastetaan luterilaisia ?

      Tiesitkö että helluntailaiset ja jehovantodistajat kastavat luterilaisia saadaksen uusia maksavia jäseniä ? Tätä hellunt
      Kaste
      180
      1021
    10. Missä kuussa hän on syntynyt!!

      Vai maassa??? 🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      59
      850
    Aihe