Koirat ja uusivuosi

Oletteko millään keinoin saaneet paukkupelkoa koirista pois tai edes lievennettyä?
52180
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Siinä se on.

Äänestä
  • Ei saa huomata koiran pelkoa eli älä säälittele sitä.

    Itse tein niin, että kun kuuden aikaan illalla jo paukahteli niin tarjosin koiralle heti pamauksen jälkeen makkarapalan.
    Tätä tein sinnikkäästi tuntien ajan. Makkarapalat ihan pieniksi, ettei koira halkea loppuillasta.

    Välillä kävin myös ulkona koiran kanssa ja riehutin sitä pallon ja keppien avulla. Kun pamahti niin taas annoin makkaraa ja yllytin uudestaan leikkiin.

    Lapset olivat tietty ihmeissään mutta eipä tarvitse koiraa enää lääkitä tajuttomaksi, eikä tarvitse enää muutenkaan höösätä kuin ne muutamat alkutunnit. Lopun ajan koira on rauhallinen. Verhot pidetään kiinni ja radio on hiljaisella.

    Sitkeyttä vaatii hmiseltä ja kannattaa aloittaa sisällä kun äänet eivät kuulu niin kovana.

    Äänestä

esim DAP-haihdutin auttaa, se eritää koirille luontaisia feronomeja, jotka mm,rauhoittaa.
Niitä saa netistäkin mm, terrieri.net:istä.

Toinen on, mikä nyt ei enää näin myöhään auta, mutta ensivuodele. Harjoittelet van ahkerasti, menet selaisille paikoile joissa pauke ei muita ihmisiä häiritse, ja paukuttelet, ensin vään ja pienillä paukuilla. Ei kannata mitään kehuskella koira, vaan olet ihan normaalisti kun et kuulisikaan koko pamauksia. Voit myös käyttää rauhoittavia singaaleja, kuten koirasta pois päin katsominen, käsien venyttely eteenpäin, haukottelu ja huulien nuoleskelu.

Tsemppiä! *meillekkin tulossa thai pentu juuri 30pv, jänskättää miten menee uusvuos kahden karvaisen kaverin kanssa* :/

Äänestä

Eläinten pelossa pitäminen on rääkkäystä. Niin koirat kuin kissatkin pelkäävät ilotulitteista lähtevää kovaa ääntä. Eläimet pitää viedä viimeiselle pissalenkille ennen kovinta rakettiaikaa. Hyvä aika olisi klo:11.00. Ikkunat pitää peittää verhoilla ja ne pitää olla kiinni. Eläimet johonkin huoneeseen, jonne äänet eivät kuulu hyvin. Kuten talon keskiosaan. Eläimillä pitää myös olla vettä.

Äänestä

Lisään vielä että huoneessa jossa eläimet ovat pitäisi myös radio olla päällä. Valitse kanava jossa on paljon puhetta, eikä kanavalla saa olla ohjelmia ilotulitteista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


paukkupelko kirjoitti:

Oletteko millään keinoin saaneet paukkupelkoa koirista pois tai edes lievennettyä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu