Miltähän vuodelta on Me käymme joulun viettoa levytys, jossa Tapsalla on mukana joku naiskuoro? Kuka osaa auttaa?
Me käymme joulun...
Ahto
7449
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
1988 " Oi jouluyö" levy
Ihmettelin kuinka Tapsa laulaa vähän oudosti. Vokaalien alkuihin tulee ylimääräisiä h-kirjaimia, eli Tapsa laulaa nenäänsä. Samaten ääni vapisee välillä, vibraaton frekvenssi vaihtelee. Ei taida olla parhaimpia levytyksiä.
Ei se varmastikkaan mikään Tapsan paras levytys olekkaan. Ääni on ehkä kieltämättä hieman nasaali tuossa biisissä.
kuorossa osaavat laulaa sentään. Eivätkä ilmeisesti ole humalassakaan. Itse kyllä muistaisin ko. levyn olevan vuodelta -89, mutta voin olla väärässäkin.
Kuulin tuon esityksen H&P digikanavalta eilen. Tapsa lauloi ihan rehellisesti sanoen aika huonosti. Meni niin pahasti nenään se laulu, että jopa huvitti. Samoin oli oudon epävarmaa laulaminen välillä. Ääni oli hallitsematon ja kuten joku aikaisemmin kirjoitti, vibrato oli epätasainen ja vaihteli välillä. Näikö laulaa mies, joka olisi faniensa mielestä päässyt oopperaan. Ei tuollaisella laulamisella ainakaan!!!
On kiva huomata, että muutkin kuin minä huomaan nämä Tapsan lauluongelmat. Kirjoitin aiemmin kuinka Valaistu ikkuna ja tangolevyssään Kansalla on pahoja intonaatiovaikeuksia. Fanit ovat aina kehuneet näitä levyjä ja pitäneet niitä esimerkkilevyinä kuinka upeasti herra laulaa. Tuntuu olevan samat ongelmat joululevylläkin, kirjoitusten perusteella. Televisio esiintymiset ovat vielä huonompi, koska Tapsa jännittää niitä. Kannattaa ehkä ruveta kuuntelemaan niin huomaatte Kansan vaikeudet.
Tapani kKansalla on pahoja lauluongelmia.