Se sai joululahjaksi todella suuren luun, jota tuskin jaksaa kantaa ja nyt se juoksee ympyrää sen kanssa linjalla keittiö > eteinen> ruokahuone>olkkari..ja ulisee samalla. Menis ny vaikka puremaan sitä luuta johonkin nurkkaan mut tää vaan ravaa..
sessemme on pöljä
Sisu-haukku
3321
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ihan järkevästi se käyttäytyy. Se haluaa jemmata sen luun johonkin pahan päivän varalle, ei nyt halua sitä pureskella. Varmaan on maha täynnä jouluherkkuja ja seuraa kotona, ei silloin luita kaluta.
tapahtuu.
Niin kuin tuossa jo edellinen kirjoittaja vastasikin, kyllä se sitä luuta yrittää piilottaa jonnekin. Sisälle niitä paikkoja on vain vaikea löytää.
Mutta kun kesäisin ollaan tuolla maalla, koira kaivaa lähes jokaisen sille tarjotun luun maahan ja odottaa muutaman päivän että se "pehmenee" elikkä alkaa haista, sitten se kaivaa sen esiin ja rupeaa pureksimaan luuta.
Eiköhän siinä jonkinlainen suden vaisto silloin koiraa ohjaa.
Saattaa olla etta koirasi haluaisi katkea suuren aarteensa. Pieni pentuni tekee nyt sita, eli saattaa luu/possunkorva/muu herkku suussa kulkea pitkin taloa ja vinkua samalla ymparilleen palyillen. Aivan samaa teki edellinenkin kiharani! Esimerkiksi toissapaivana pentu ryomi rodeo-rulla suussaan DVD-soittimen taakse (en tajua kuinka sinne edes mahtui kun TV-taso on aika matala...) ja katki kaikkien piuhojen sekaan aartensa. Ja seuraavana aamuna sitten tyytyvaisen aksielta kavi hakemassa.
Se myos yrittaa kaivaa kovaan lattiaan kuoppaa jotta saisi herkkunsa jemmaan... Hmm...