tulossa Espanjan kansalainen. Kyllä on kansalaisuus halpaa tavaraa. Mies on valmis hylkäämään kansalaisuutensa, että Barcelonan ulkomaalaiskiintiöön saataisiin tilaa. Mitähän tämä kertoo herran älykkyydestä. Minulla on siitä ollut oma käsitykseni jo ennen tätä tietoa.
Ronaldinhosta
kluivertti
3736
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
eikös se oo hankkimassa sitä espanjan kansalaisuutta brasilian kansalaisuuden lisäks? ainakin luulis nii... ja noista kansalaisuushommista en tarkemmin tiedä mut ehkä se olettaa pysyvänsä barcassa koko uransa, eikä tarttis enää muita kansalaisuuksia sitte hankkia, en tiä kyl
eipä ronaldinhon tarvitse espanjassa koko elämäänsä pelata, vaan eu:n kansalaisena hän voi pelata missä tahansa eu-maan joukkueessa eurooppalaisena pelaajana jättäen paikkoja auki euroopan ulkopuolisille pelaajille.
Kysymys on kaksoiskansalaisuudesta. Käsittäkseni normaali ilmiö Espanjassa, Roberto Carlos on myös sekä Brasilian että Espanjan kansalainen. Ronaldinho siis edustaa jatkossakin Brasiliaa, itse asiassa koska mies on pelannut maaotteluita Brasilian paidassa ei olisi edes mahdollista edustaa mitään muuta maata. Kysymyshän tässä on juuri niin kuin kirjoitit EU:n ulkopuolisia pelaajia rajoittavasta kiintiöstä.