Kertokaa edullisista hotelleista alueella? Olen lähdössä tammikuun alussa kahdeksi viikoksi, mutta hotellia en ole tahtonut vielä löytää...
Vastaukset 6
- käynyt
en osaa sanoa hot.,mutta tuntuvat levan 3 tähtisetkin aika alkeellisia.
- hyvää matkaa
Olimme juuri 2 vkon lomalla Porto de Calinhasissa Marupiara hotellissa.
Vahingossa puolihoidolla.On noin xxx tasoa majoitustilojen suhteen ja ruuan suhteen xxxx ja piha-alueen suhteen xxxx. Meri on ihan 50 m päässä ja rantaa piisaa molempiin suuntiin.
Pousadoja on runsaasti tarjolla ja suomalaisilla matkanjärjestäjillä lienee niitä myös. Jos et ole kovin tarkka asumisestasi,niin ota pousada.
Katso vain,ettei se ole kovin kaukana meren rannasta,sillä muutama metrikin sisämaahan lisää lämpöasteita ihan järjettömästi.
Rannalla jaksaa kävellä,kun tuuli vilvoittaa,mutta muualla ei kovin hyvin.
Ilmastointi on syytä olla. Tarkista se.
Kohteena ihan mielettömän ihana. Mitään erikoista tekemistä ei ole.Rannalla kävelyä ja lenkkeilyä,uintia, caipirinhoja... ruoka hmm..suolaa ja sokeria paljon. Pieni argentinalainen ravintola keskustan poikkikadulla on paikallistenkin suosiossa ja sieltä saa ihania pihvejä,jos niistä tykkää.Ostoksiakin...käsin tehtyjä kaulakoruja,keramiikkaa paitoja ja pikkupikkubikinejä.
Retkiä tajoavat kävelykadun varrella paikalliset yrittäjät. Uskaltautukaa matkaan.Mekin kävimme ja oli hienoa. Valitettavasti en voi sivun sääntöjen mukaan mainostaa ketään nimeltä.
Käykää lautoilla laskuveden aikaan riutoilla katsomassa meren eläviä. Omalla reissulla,ei järjestetyllä. Myös merihevosia pääsee seuraavan niemen kärjessä olevaan jokisuistoon katsomaan.
Retkeilkää omin neuvoin.vaikka yhteistä kieltä ei ehkä olekaan. Kädet ja kaikki maailman kielet selvittävät kyllä asioita.Me emme ainakaan kokeneet,että olisimme olleet kieliumpiossa. Painakaa muutamia portugalin sanoja muistiin. Siitä se lähtee.
Ja vielä lopuksi 50-60 suojakerroin ja kunnolla otsaan ja niskaan myös. Kannattaa uskoa!
Pipokin on asiaa. Aurinko todellakin paistaa korkeelta ja kuumasti!
Ihana paikka! Otatteko matkalaukkuun mukaan? - lottta
olin ihan vasta canto do mar nimisessä pousadassa ja hyvä oli. aamupalalla sämpylää, leikkeitä, hedelmiä, munakokkelia, nakkeja, kahvia/mehua/vettä/kaakaota/teetä ja kakkuja. majatalo on pieni (12huonetta) ja kaikki asukkaat ovat suomalaisia ;)
- ilp
minä olin vuosi sitten qurigo nimisessä hotellissa tai malatalo mikä lie ihan kylän keskustan lähellä tosi mukavalla etäisyydellä palveluista kaupat lähellä kylän pääkatu vieressä kylän ranta kävelymatkan päässä ja se kylän ranta on paras uimiseen katseluun ja oleskeluun, jos meet ko. hoteliin ota parvekkeelinen huone niitäkin on ja ilman. vaatimaton mutta muuten ihan mukava.aamiainenkin on mutta vaatimaton . mikali vaadit tasoa hotellilta niin sitten on mentävä monen kilometrin päähän kylän raitilta ja kuljettava taksilla.mitä pidemmälle meet sitä tasokkaampaa on.itse matkustelen paljon ja en vaadi hotelleilta mitään ihmeellistä vaan siisteyttä ja rentoa palvelua ja olen todennut että monessa paikassa ne pinet hotellit on parhaita ja rennoppia . kyllä noi riu hotellit on ihan omaa luokkaansa mutta tarviiko lomailijan koko aikaa hotellissa olla.
- on hyvä
hotelli, mutta vähän syrjässä. Suosittelenkin mieluummin jotain pousadaa. Ýhdessä tuli sattuneesta syystä vierailtua...
- Maara68
Pari kertaa on tullu vietettyä Porto De Galinhakses loma ja oon asustettu Pousada Do Galossa (Tjäreborgin hotla). Ihan rannalla oleva pieni hotelli. Todella ystävällinen henkilökunta, runsas aamupala ja siisti hotelli. Suosittelen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 142804
Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.
Vaimon viesti on paljastanut totuuden.2761226Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r1671148- 84980
- 87863
- 63828
- 72775
Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?24765Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?143733Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran69731Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?142701- 47680
- 57656
Kerro mies tarinasi
Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri38646Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.47644Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."
Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y25643Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.46624Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32618- 40574
- 55558