kuka perii??

tätimme oli tehnyt testamentin ottopojalleen,
joka kuoli. tädin mies on kuollut. tädillämme
on omalta puoleltaan 4 sisarenlasta ja miehensä
puolelta 1 miehn veljen lapsi. kuka perii tädin? mikä on vero%?
2559
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Jos taas tädilläsi ei ollut keskinäistä testamenttiä miehensä kanssa, eikä täti ollut tehnyt testamenttiään kenenkään muun kuin oottopoiksnds hyväksi, joka ei ollut adoptiolapsi, niin perillisiä ovat nk. toissijaiset perilliset, eli hänen, sekä miehensä veljien ja sisarien lapset. Vetoprosentti on 60

Äänestä

Jos täti kuoli, ottopoika peri kaiken.
Jos ottopojalla ei perillisiä palaa omaisuus tädin sukuun.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kummilapsi kirjoitti:

tätimme oli tehnyt testamentin ottopojalleen,
joka kuoli. tädin mies on kuollut. tädillämme
on omalta puoleltaan 4 sisarenlasta ja miehensä
puolelta 1 miehn veljen lapsi. kuka perii tädin? mikä on vero%?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu