Saatiin sitten joululahjaksi Handan DVB-T5000 digiboksi ja ollaan yritetty sitä virittää, mutta mitään kanavia ei saada näkymään. Kokeiltu on sekä 5m että 3m antennijohdolla, mutta signaali ei parane. Sammonkadulla Tampereella asutaan. Onko vika taloyhtiön antennissa vai meidän asennuksissamme.
Signaali 5-10%
estk
4530
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
antennin vai onko teillä kaapelikanavat ?
Ei näy muut kanavat kuin 1-4, eikä mitään kaapeliliitäntöjä ole asunnossamme. Täytyy varmaan soitella isännöitsijälle, jos sieltä löytyisi vinkkiä ongelmaan :(
taloyhtiössänne? Jos kaapeli ei viritin ole sopiva, koska se on tarkoitettu maanpäälliseen verkkoon.
Kuulostaa siltä, että asutte varmaankin kaapelitaloudessa. T-mallin boksi saa silloin vain sen signaalin, mitä vanhaan antennijärjestelmään UHF:ltä pääsee vuotamaan. Onhan teidän jokin kanavapaketti pitänyt saada viritetyksi, kun kerran signaalille jokin taso löytyy. Näin ollen vaihtoehdot luultavasti on vaihto kaapelimallin boksiin (yhteisantenniverkon digijärjestelmän varmistuksen jälkeen!) tai kokeilu sisäantennilla. Matkatelkkarista voi löytyä irroitettava sopiva piiska (painetaan teleskoopit lyhimmilleen) tai sitten antennikaapelin keskiliittimeen voi koettaa noin 12cm mittaista suoraa johdonpätkää, mieluummin lähetysaseman suuntaisen ikkunan lähellä.