koiranne kustannukset?

ootteko

koskaan laskenut paljonko on koiranne kustannukset viikko-, kuukausi- tai vuositasolla? kiinnostaisi tietää, paljonko esim. ruokakustannuksissa eroa pienten/ keskikokosten ja suurten koirien välillä?
ja ylipäätään, kuka perheessä kuluttaa eniten..?

9

729

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • iso vie rahaa

      VAIN ruoka ja rokotukset kuluttavat rahaa
      (Rokotus kahden vuoden välein)
      kun kaikki menee hyvin.
      Ruokaa kuluu tietenkin pienillä kovin vähän kuin isoilla roduilla , heh,heh.
      Huonolla tuurilla laukkaantumiset ,sairaudet
      kuluttavat rahaa myös hyvinkin paljon.
      On koiran omistajia joiden koirille SATTUU
      usein erinnäisiä loukkaantumisia,altistavat
      koiraansa vaaroille ?
      On koiria jotka sairastavat koko elämänsä ,se on kallista , raastavaa aikaa.
      Trimmattavissa roduissa maksaa tuo trimmaus.

      • kolme koiraa

        Itselläni on kolme koiraa, pari keskikokoista ja yksi kääpiö. Harrastuksiin menee noin 100€, koiraveroa ei meidän kunnassa ole. Eläinlääkäri noin 100€ ja sitten pantaa ja muuta välinettä joutuu välillä uusimaan 50€ sekä ruokiin 200-300€. Noin 500€ koiralta vuodessa voisi olla aika lähellä totuutta. Rokotukset on joka toinen vuosi, ja jos hyvin käy muut eläinlääkärimenot saattaa jäädä sitten pois. Koiran sairastelu kyllä nostaa äkkiä menot jopa 1000€.


      • mieltä..

        Jos kaikki menee hyvin, kustannukset eivät koiranpidolle kuitenkaan päätä huimaa, normaalituloisella ihmisellä on siihen kyllä varaa: rokotukset ja mahdolliset pienet satunnaiset ell-käynnit,vakuutukset, madotukset, hyvälaatuinenkaan ruoka ei nyt mahdottomia maksa jne.

        Mutta...esimerkiksi minulla on nyt, koiran vanhetessa, mennyt 1½ vuoden sisällä leikkauksiin, lääkkeisiin jne noin 2500 euroa. Hintaan sisältyy toki yksi suurehko leikkaus.Ne olen mukisematta maksanut, koska ne ovat mahdollistaneet mukavalle ja rakkaalle koiralle elämisen arvoisia lisävuosia.


    • Justiinsa tuossa laskin että tänä vuonna menny 2 isoon koiraan 700e(ruuvat,kaulapannat,hihnat,ja toisen koiran kannuksien poisto).
      Tuohon ei kyllä oo laskettu bensat,mitkä on menny koiraharrastuksiin kun on ajellu.

    • MKi

      En voi missään nimessä hinnotella ystävääni, koska se mielihyvä lenkkeillessä, yhdessä olessa jne. on semmoista, jota ei voi todellakaan rahassa mitata, joten jos aiot laittaa koiran mieti uudelleen koko asiaa vasta sitten kun omasta mielestäsi raha ei ole ongelma

    • -T-

      Meikä kyllä pystyy koiraan käyttämään yllättävän paljon..

      *Jäsenmaksut (rotujärjestö, kennelliitto, koirakerho) ehkä 90e
      *Eläinlääkärikulut tänä vuonna ehkä 300e (rokotukset, lonkka-kyynäräkuvat, silmäpeilaus, yksi päivystystapaus á 80e..)
      *remmejä, pantoja, koulutustarvikkeita, springeri, jne ehkä 300e (okei, nämä kyllä ovat sellaisia laatutuotteita joiden oletan kestävän pitkään; esim. valjaat 55e, halvat olisi lähteneet mukaan 20e, remmit 2kpl saman 55e, halvemmallakin pääsee)
      *koe-kisa-näyttelymaksuja ei tänä vuonna kuin 65e (aloitellaan vasta, takana kaksi esiintymistä)
      *treeniliivit, kunnolliset ulkoilukengät ja -vaatteet 150e (näidenkin tosin oletan kestävän suhteellisen pitkään)
      *ruokaa vähän hankala arvioida-> vaihdettiin nappulasta kotiruokaan/barffiin. Nappulana meni Pedigreetä pari desiä päivässä joten eipä ollut kustannuksetkaan taivaissa.. Kasvikset ehkä 20e/2vk=560e/vuosi. Lihat ehkä saman verran, lisät päälle =660e

      Jotain jäi varmasti pois, kuten bensakulut joita kertyy yllättävän paljon.
      Yhteissummana reilu 2100e.. Hupsista ;) Onneksi ensi vuonna tulee toinen kulutuskohda ;)

      • -T-

        koira siis pk-rotuinen, painoa 18kg.


    • tosi paljon

      kahteen koiraani vaikka ovat melko pieniä. Ostan niille vain parasta. Lisäksi rahaa menee näyttelyihin, herkkuihin ja leluihin. Joskus menee satoja euroja kuukaudessa...

    • koiran kujeet

      Meil taitaa mennä ruokaan sellanen 700 € vuodessa. Ostetaan n. 8 kpl 15 g:n nappulasäkkejä a´ 50 € sitte raakaa lihaa ja kasvista.. Ruoka on selvästi kallein osa.. Sitte lääkäriin menee km. 70 € / vuosi. Koiravero 50 € / vuosi..
      Eka vuosi on kaikkein kallein kun tarttee hommata kaikki kupit ja kipot, harjat, pesuaineet, sakset ja remmit ja hihnat, niin ja lisäksi rokotuksia meil oli ainaki 3 kertaa.. niin ja ihan koiran hinnan päälle (meilläki 1000€)
      MUTTA ON HINTANSA VÄÄRTI, eipä tuota kukkaroa paljoa mieti, kun koiraa ja herkkupaloja ajattelee :)

      Koiramme painaa siis n.45 kg ja kasvaa vielä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      60
      824
    2. Naisten top-5 red flagit

      1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel
      Ikävä
      111
      783
    3. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      46
      660
    4. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      220
      618
    5. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      43
      558
    6. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      53
      544
    7. Nykytiedon valossa

      Tekisitkö nykyisellä tietämyksellä jotain toisin ja mitä se olisi?
      Ikävä
      76
      533
    8. Jippii ! Zoon konkurssia tutkitaan .

      Vihdoinkin jotakin tietoa.
      Ähtäri
      22
      516
    9. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      82
      493
    10. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      37
      490
    Aihe