viikkorahasta

Paljon annatte lapsillenne viikkorahaa?

Mun kaveri 14.v joka on ainoo lapsi saa 25euroo viikossa ja toinen kaveri 13.v jolla on kuukausi raha saa 100 euroo kuukaudessa.

Mä 14.v saan 2 euroo viikossa!!!!!!!!!!!!!!!

Meitä siis on 12 lasta ja pienimmät 2kk-2.v ei saa ollenkaan viikkorahaa.
3-6.v saavat 1,50 euroa, 8-15.v saa 2 euroo ja isosisko 17.v saa 4 euroa viikkorahaa.
91153
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Viikkoa kohden tuosta kuukausirahasta tulee noin 2,50e. Meidän mielestämme tuo on aivan kohtuu raha pienille ihmisille, mutta se on tapaus ja perhekohtaista.
Rahan voi säästää tai tuhlata, lisäksi syntymäpäivä- ja nimipäivälahjaksi saadut rahat kerryttävät kassaa kummasti.
Kesällä pääsee huvipuistoon ja saa lomamatkoilta muistoja,jos haluaa.
Lapset alkoivat saada kouluikäisinä pieniä kotiaskareita vastaan tuota rahaa. Isovanhemmat saattavat pienistä extrahommista, kuten eläinten hoidosta tai kukkien kastelusta antaa pari euroa lisää.
Koululaisten ollessa pieniä tehtiin yhdessä kotiaskareita kunkin kykyjen mukaan, että myös kotitöitä voi tehdä ilman korvausta, koululaiselta voi kuitenkin hieman enempi vaatia ja sikäli kuukausiraha oli meidän perheessämme ihan toimiva idea, lapset ovat olleet tyytyväisiä ja pienimmät tietävät saavansa saman sitten kun he ovat koululaisia.
Isommat ostot, kuten kännykät sun muut, hoidetaan meidän vanhempien pussista, mutta myöhemmin he maksavat nekin omistaan tai ainkin puhelunsa...mutta edetään sitä tahtia mitä he kasvavat ja tarvitsevat.
Lisäksi kokeista ja hyvästä todistustuksen arvosanoista saa pientä korvausta,se katsotaan lapsen oppitason mukaan.
Kun kyvyt ja tarpeet kasvavat, voi koululaiset mennä vaikka mainoksia jakamaan ja saada sieltä sitä taskurahaa itse ansaiten, oppii arvostamaan sitä työn ja rahan suhdettakin toisella tapaa. Raha kun ei kaikilla perheillä puussa kasva ja kaikkien perheiden periaatteisiin ei kuulu ns. jaella sitä rahaa vapain käsin, vaikka rahaa olisikin.

Yritä ymmärtää vanhempiasi, he ehkä haluavat opettaa sinulle rahan arvosta jotakin tai sitten heillä ei ole siihen varaa, aina ei ole, euroaika on hupaa. Aina on toisia, jotka saavat jotakin enemmän tai jotakin suurempaa, mutta onko sinulla oikeasti tarvetta tai edes halua saada lisää rahaa...jos on, yritä ottaa asia puheeksi kauniisti puhumalla vanhempiesi kanssa, ehkä asia on korjattavissa.

Hyvää uutta vuotta.

Äänestä

ihku on hevosen persuksen alla oleva patti! Hieman loiventaen kun oot lapsi.

Äänestä
  • En ole kirjottanu ihku ja vaikka olisin kirjottanu, niin mitä väljä, pelkkä nikkihän se vaan on ei mun oikee nimi!!!!

    Äänestä

  • **ihq** kirjoitti:

    En ole kirjottanu ihku ja vaikka olisin kirjottanu, niin mitä väljä, pelkkä nikkihän se vaan on ei mun oikee nimi!!!!

    kun sievä likka puhuu hevosen ...

    Äänestä

lapset saavat joskus rahaa kun erikseen perustelevat tarpeensa.
Kännykät hankitaan, laskut maksetaan (saldoraja). Vaatteet hankitaan, harrastusvälineet hankitaan ja harrastukset maksetaan. Karkkia saa karkkipäivinä, muuta hyvää ehkä useamminkin. Leffassa käydään jos halutaan, uimassa, kylpylässä tms. Loppujen lopuksi se viikkoraha menisi ehkä karkkiin, joten aivan sama.

Äänestä

Minulla on 10 sisarusta. Kouluikäiset 18-vuotiaaksi saakka sai ainaki pari vuotta sitten vielä 2-10€/kk. Riippui tehtyjen kotitöiden määrästä. Jos ei tehnyt mitään, ei saanut mitään. 2€ kuukausiraha vaati vähintään yhden tiskivuoron ja keittiö-eteinen-olohuone -imuroinnin.

Joskus kun olin alaluokilla, oli viikkoraha 5 markkaa. Sillä sai karkkipussin.

Pienet viikko/kuukausirahat siksi, kun ei ollut vara isompiin, ja pitäähän se rahan arvo muutenkin oppia. Tottakai siitä purnattiin, ku ois halunnu enemmän, mutta myöhemmin oppinu ymmärtään.

Oppipahan myös käyttään rahaa, ettei tuhlaile mihin sattuun. Ei ollut varakaan ostaa mitään turhaa (esim meikkejä tms). Äiti osti kaiken tarpeellisen, vaatteet ja sellaset, kuukausiraha oli vain ekstraa, jolla sai sitten ostaa mitä halus.

Kun 18 täytti, kuukausirahat loppu ja vaatteetki piti alkaa ostaa ite. Tosin äiti osti silloin jos oikeesti tarvi jotain vaatetta tai koulujuttuja eikä oikeesti ollu rahaa. Lahjaksikin saattoi saada jotain, vaikka vähän kalliimmat kengät.

Opit järkevää rahankäyttöä ja rahan arvon kun se ei kasva puussa (eli kun et saa sitä tuosta vain hirveitä summia). Olet myöhemmin tyytyväinen.

Kavereidesi kohdalla voi käydä niin, että he elävät myöhemmin suuressa velassa, kun ovat tottuneet suuriin rahamääriin eivätkä osaa elää vähällä esim opiskeluaikana.

Äänestä

Mihin 3-6 vuotias tarvitsee 1,50 euroa viikossa?? Eiköhän sen ikäinen pieni lapsi saa kaiken tarvitsemansa vanhemmiltaan. Eihän hän edes voi itsenäisesti ostoksilla käydä.
Koululaiset saavat sitten 50 senttiä enemmän... naurettavaa! Näiden kahden ikäryhmän ansiot ovat jotenkin ristiriidassa keskenään...

Äänestä

viikossa per lapsi.

Äänestä

Raha on asia jota kaikilla ei yksinkertaisesti vain ole yhtä paljon. Tietenkin lasten lukumäärä vaikuttaa paljon, ei kahdelletoista voi mitenkään antaa yhtä paljon aikaa, rahaa ja materiaakin kuin yhdelle tai kahdelle lapselle.

Itse olen aikanani ollut ainoa lapsi ja sain kyllä mielestäni hyvän summan kuukausirahaa. Omasta mielestäni esim. 100 euroa kuukausirahaa 14-vuotiaalle on ok. Lapsi saa lapsilisän itselleen. Sen verran itse maksaisin, jos tuon ikäinen lapsi itselläni olisi. Omani on vasta ihan pieni.

Tsemppiä! Olet jo sen ikäinen että pian voit mennä itse oikeisiin kesätöihin ja alkaa tienata omia rahojasi. :)

Ehkä itse aikuisena teet omien lastesi lukumäärän suhteen erilaisen päätöksen kuin omat vanhempasi ja voit antaa omille lapsillesi enemmän kuin itse olet saanut.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


**ihq** kirjoitti:

Paljon annatte lapsillenne viikkorahaa?

Mun kaveri 14.v joka on ainoo lapsi saa 25euroo viikossa ja toinen kaveri 13.v jolla on kuukausi raha saa 100 euroo kuukaudessa.

Mä 14.v saan 2 euroo viikossa!!!!!!!!!!!!!!!

Meitä siis on 12 lasta ja pienimmät 2kk-2.v ei saa ollenkaan viikkorahaa.
3-6.v saavat 1,50 euroa, 8-15.v saa 2 euroo ja isosisko 17.v saa 4 euroa viikkorahaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu